Samodzielne wykończenie mieszkania – dlaczego warto?

Antoni Kwapisz
10.05.2021

Zdecydowana większość nabywców mieszkań, szczególnie z rynku pierwotnego, decyduje się powierzyć wykończenie lokalu profesjonalnej ekipie remontowej lub samemu deweloperowi. Jest to oczywiście najwygodniejsza opcja, co wcale nie oznacza, że należy z góry odrzucić pomysł zakasania rękawów i wykonania części prac własnymi siłami. Dlaczego warto zdecydować się na samodzielne wykończenia mieszkania? Sprawdź te argumenty.

Oszczędność pieniędzy

To najbardziej oczywista korzyść wynikająca z samodzielnego wykończenia mieszkania. Obecnie fachowcy bardzo się cenią, a oczekiwane przez nich stawki potrafią przyprawić o zawroty głowy. Jeśli nie akceptujesz horrendalnych cen i wolisz poczekać, aż rynek znormalnieje, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wykonać najpilniejsze prace we własnym zakresie.

Oszczędność nerwów

Wbrew pozorom samodzielny remont mieszkania może być mniej stresującą opcją, niż wynajęcie ekipy fachowców. Po pierwsze: nie tracisz nerwów na negocjowanie absurdalnych stawek. Po drugie: nie martwisz się, czy aby na pewno zatrudniona ekipa wie, co robi. Po trzecie: nie musisz prosić się fachowców, aby łaskawie przyszli wykonać zlecone im prace.

Oszczędność czasu

Co prawda samodzielne wykończenie mieszkania jest dużo bardziej czasochłonne w porównaniu z zatrudnieniem fachowców, ale chodzi tutaj o coś innego. Na naprawdę dobre, polecane ekipy trzeba poczekać, nawet kilka miesięcy czy… ponad rok. Nie mając tyle czasu powinieneś spróbować wykończyć mieszkanie własnymi siłami i ewentualnie zostawić te najtrudniejsze prace dla fachowców.

Możliwość realizowania prac etapami

To duża zaleta samodzielnego wykańczania mieszkania. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i wiesz, że nie możesz od razu sfinansować kompleksowego remontu, to trudno będzie Ci znaleźć dobrą ekipę, która przyjdzie na drobną robótkę.

W takiej sytuacji rozsądnie będzie własnymi siłami remontować kolejne pomieszczenia, zaczynając od tych najważniejszych, jak łazienka, salon czy kuchnia. Resztę zostaw sobie na później, wykorzystując każdą wolną chwilę i dodatkowy zastrzyk gotówki na dalsze udoskonalanie wnętrza mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.