Styl rustykalny kojarzy się nam raczej z domami położonymi na wsi, tymczasem coraz chętniej sięgają po niego osoby urządzające mieszkania w centrum wielkiego miasta. Bez wątpienia jest on bardzo efektowny i wyrazisty, natomiast trzeba pamiętać o tym, że nie jest to uniwersalny kierunek w designie. Jeśli rozważasz np. wybór rustykalnej podłogi do mieszkania czy domu, to lepiej dobrze się nad tym zastanów. Sprawdź, co trzeba wziąć tutaj pod uwagę.
Wynika to z faktu, iż taka podłoga jest niesamowicie ekspansywna pod względem stylistycznym. Decydując się na podłogę postarzaną, kojarzącą się z domem na wsi czy barem z westernu, nie możesz liczyć na to, że uda Ci się ją estetycznie połączyć z nowoczesnymi elementami wystroju. Owszem, takie zabiegi mogą być podejmowane w ramach eklektyzmu, ale wymagają bardzo dobrego wyczucia, poświęcenia na to sporej ilości czasu, a także odpowiedniego budżetu.
Nie ulegaj więc emocjom. Jasne, że podłoga w stylu rustykalnym robi świetne wrażenie na wystawie w sklepie, natomiast niekoniecznie będzie dobrze pasować do Twojej wizji docelowego wnętrza.
Styl rustykalny jest efektowny, natomiast ma też to do siebie, że szybko może się opatrzyć. Ma to związek z tym, że znamy go od wielu lat, widywaliśmy w domach dziadków, a może nawet w rodzinnym mieszkaniu. Rustykalne dodatki prezentują się świetnie, ale niestety trudno jest je określi mianem ponadczasowych. Zwłaszcza z punktu widzenia osób, które lubią częste zmiany we wnętrzach.
Wybierając rustykalną podłogę spodziewaj się, że po kilku latach będzie Ci bardzo trudno wprowadzić jakiekolwiek sensowne zmiany. Jedynym wyjściem będzie wówczas albo usunięcie podłogi i zastąpienie jej nową, albo przykrycie podłogi wykładziną, dywanem etc.
Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że styl rustykalny wymaga sporych nakładów finansowych. Kojarzy się z naturalnymi elementami wykończeniowymi, czego najlepszym przykładem będzie właśnie podłoga. Powinna być ona wykonana z drewna, co już oznacza bardzo wysokie koszty remontu.
Na rynku można znaleźć tańsze rozwiązania, jak chociażby panele laminowane z wzorem nawiązującym do stylu rustykalnego. Umówmy się jednak: to wygląda średnio, by nie napisać – kiczowato.