Rozliczanie wynajmu mieszkania metodą ryczałtową. Co musisz o tym wiedzieć?

Mateusz Nowak
03.09.2018

Osoby czerpiące dochody z wynajmu mieszkania muszą się oczywiście liczyć z tym, że fiskus chętnie położy swoje ręce na części ich zarobku. Unikanie płacenia podatków zawsze jest ryzykowne, dlatego większość wynajmujących pokornie rozlicza się ze skarbówką. Można to robić na dwa sposoby: ryczałtem lub według zasad ogólnych. Pierwsza opcja cieszy się znacznie większą popularnością, dlatego w tym poradniku przedstawiamy wszystkie szczegóły tej metody rozliczania przychodów z wynajmu.

Jak oblicza się podatek ryczałtowy?

Ta forma podatku jest naliczana od całej kwoty pobieranego czynszu, co stanowi główną różnicę w porównaniu z zasadami ogólnymi. Właściciel mieszkania jest zobowiązany do podpisania umowy z najemcą, w której obie strony deklarują konkretną kwotę comiesięcznego czynszu. Będzie ona podstawą do obliczenia daniny na rzecz skarbówki.

Podatek ryczałtowy płacimy zawsze od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że właściciel nie może skorzystać z odliczenia kosztów uzyskania przychodu, a więc np. wydatków na remont czy samodzielnie opłacanych rachunków za media.

Przykład:

Jeśli czynsz płacony przez najemcę wynosi 1000 złotych, to właściciel opłaca podatek ryczałtowy od całej tej kwoty, niepomniejszonej o jakiekolwiek koszty.

Stawka ryczałtu

Ryczałt oznacza, że stawka podatku jest stała i niezależna od wysokości przychodu. W przypadku wynajmu mieszkania wynosi ona 8,5%. Zostając przy wcześniejszym przykładzie: wysokość podatku od czynszu wynoszącego 1000 złotych to 85 złotych.

Należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii. Aby opłacanie podatku ryczałtem było opłacalne dla właściciela mieszkania, powinien on przerzucić wszystkie koszty eksploatacyjne na najemcę. Dzięki temu nie będzie musiał płacić podatku od przychodu zawierającego także np. opłatę za prąd czy wodę.

Przykład:

Jan Kowalski wynajął mieszkanie za 1000 złotych czynszu. Opłaty eksploatacyjne zostały przeniesione na najemcę. Gdyby jednak to Kowalski miał się rozliczać z np. gazownią i elektrownią, a suma opłat wyniosłaby np. 200 złotych miesięcznie, podatek byłby naliczany od kwoty 1200 złotych.

Obowiązujące terminy

Każdy właściciel mieszkania, który chce rozliczać przychód z wynajmu w oparciu o ryczałt, musi zgłosić taką wolę we właściwym Urzędzie Skarbowym do 20 stycznia. Jeśli przychód nastąpił w późniejszych miesiącach, to deklaracja musi zostać złożona do 20. dnia następnego miesiąca. W przeciwnym razie podatek zostanie naliczony na zasadach ogólnych (ze stawką 18 lub 32 proc.).


Podatek ryczałtowy opłaca się co miesiąc lub co kwartał. Natomiast roczną deklarację podatkową właściciel mieszkania musi złożyć do 31 stycznia na druku PIT-28.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie