Rolety rzymskie – czy to dobry wybór dla Ciebie?

Jerzy Biernacki
19.07.2021

Większość z nas szuka sposobów na to, aby osłonić się od sąsiadów i ostrego słońca wpadającego do pomieszczeń, szczególnie w upalne dni. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na montaż rolet zewnętrznych, natomiast popularne roletki są rozwiązaniem mało estetycznym, nie wspominając już o ich dyskusyjnej trwałości. Złotym środkiem mogą się tutaj okazać rolety rzymskie, które budzą bardzo duże zainteresowanie i coraz częściej stanowią pierwszy wybór dla osób dekorujących domową przestrzeń. Co warto o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym właściwie są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają te zwykłe, jednak gdy przyjrzymy się im nieco bliżej, to zauważymy kilka charakterystycznych dla nich elementów. Przede wszystkim jest to kaskadowy układ tkaniny, która podczas podnoszenia zaczyna tworzyć ozdobne fałdy/falbany.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu sznurków i fiszbin. Materiału rolety rzymskiej nie nawijamy więc na wałek, ale podnosimy go przy pomocy dołączonego sznurka. Efekt jest bardzo dekoracyjny – i to zarówno po podniesieniu, jak i po opuszczeniu rolety.

Roleta rzymska vs zwykła roletka okienna

Przewagi tej pierwszej warto szukać przede wszystkim w jej estetyce. Mnóstwo osób nie wyobraża sobie, aby zamontować na oknach zwykłe roletki, które choć dobrze wywiązują się z funkcji zacieniającej i osłaniającej, to niestety, ale prezentują się – pisząc oględnie – dość średnio. Nie wspominając już o ich ograniczonej trwałości.

Stąd osoby, które poza walorami praktycznymi cenią sobie również aspekt wizualny i dekoracyjny, zawsze w pierwszej kolejności rozważą zastosowanie rolet rzymskich. Zwłaszcza, że pod względem funkcjonalności w niczym nie ustępują one zwykłym roletkom okiennym. Również mogą całkowicie zaciemnić pomieszczenie, osłonić nas przed wzrokiem sąsiadów (w dzień lub po zmroku), a przy tym chronią przed ostrym słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domu.

To warto wiedzieć

Rolety rzymskie są nie tylko alternatywą dla roletek okiennych, ale też dla firan czy zasłon.

Montaż rolet rzymskich – czy jest kłopotliwy?

Wiele osób wychodzi z takiego założenia i sądzi, że rolety rzymskie należy kupować wyłącznie z usługą montażu, co znacznie podnosi koszty. W rzeczywistości z zamontowaniem tego rodzaju rolet poradzi sobie każdy domowy majsterkowicz.

Sposób montażu rolet rzymskich zależy od ich rodzaju. Do wyboru mamy:

  • rolety rzymskie montowane do nadproża,
  • rolety rzymskie montowane na karnisz,
  • rolety rzymskie montowane na ramie okna,
  • rolety rzymskie mocowane do sufitu.

Opcji jest zatem sporo, dlatego warto wcześniej dobrze przemyśleć, który sposób montażu najlepiej sprawdzi się w konkretnej sytuacji.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Nie jest to ani trudne, ani uciążliwe. Rolety rzymskie oczywiście zbierają kurz, dlatego trzeba go regularnie usuwać. Najłatwiej będzie robić to przy pomocy ręcznego odkurzacza. Od czasu do czasu warto również przetrzeć materiał wilgotną bawełnianą szmatką, a wszelkie zabrudzenia czyścić zgodnie z zaleceniami producenta (z użyciem delikatnych detergentów).

Gdzie kupisz rolety rzymskie w najlepszej cenie?

Mamy dla Ciebie dobrą radę: kup rolety rzymskie prosto od producenta, z pominięciem pośredników. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale też zyskasz pewność, że wybierasz produkt bardzo dobrej jakości, za którym stoi konkretna firma. Rolety rzymskie na wymiar możesz kupić wygodnie online z dostawą pod same drzwi – wystarczy tylko podać długość i szerokość rolety, sposób montażu oraz stronę mechanizmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie