Rola światła w przestrzeni domowej

Remigisz Szulc
17.02.2020

Już dawno światło przestało pełnić jedynie rolę użytkową. Teraz nie tylko oświetla domową przestrzeń, ale jest również jej dekoracją, wyznacza strefy użytkowe, ciągi komunikacyjne lub stanowi ekstrawagancki dodatek.

  1. Strefy użytkowe
  2. Niebanalna dekoracja

Od momentu wynalezienia żarówki aż do czasów współczesnych, światło przeszło ogromną metamorfozę, która polegała nie tylko na zmianie roli, jaka pełni w domach na całym świecie. Bez niego codzienne funkcjonowanie byłoby niemożliwe, a domowa przestrzeń straciłaby swój przytulny charakter.

Strefy użytkowe

Wyznaczanie stref użytkowych to jedna z najważniejszych, współczesnych ról oświetlenia. Kilka lat temu pojawiła się moda na otwarte przestrzenie nie tylko w biurach, ale również w domach. Kuchnia otwarta na jadalnię i salon to już niemal standard, a w mieszkaniach typu studio lub niewielkich kawalerkach, jedna, wspólna przestrzeń obejmuje również, np. sypialnię lub część przeznaczoną do pracy. Światło stało się więc wyznacznikiem poszczególnych stref użytkowych, z których każda posiada odrębne oświetlenie, dostosowane do potrzeb domowników i ułatwiające wykonywanie poszczególnych czynności. I tak, oświetlenie kuchenne jest zwykle jasne i nie ogranicza się jedynie do umieszczonej centralnie na suficie lampy, ale obejmuje również oświetlenie podszafkowe i punktowe, skierowane, np. na przestrzeń roboczą. Z kolei w salonie oprócz lamp sufitowych spotyka się niewielkie, ale dekoracyjne lampy stojące. W domach wykorzystywane są również elementy doświetlające, np. kinkiety z czujnikiem ruchu w korytarzu czy punktowe oświetlenie na schodach pomiędzy piętrami.

Niebanalna dekoracja

Mówiąc o współczesnej roli oświetlenia w przestrzeni domowej nie można pominąć jego walorów dekoracyjnych. Na rynku dostępne są aktualnie różnego rodzaju technologie, pozwalające na tworzenie gry świateł w poszczególnych pomieszczeniach, a zarazem tworzenie przestrzeni dostosowanej do wymagań użytkownika. Popularne są kolorowe żarówki LED sterowane pilotem, za pomocą którego można zmienić nie tylko natężenie światła, ale również jego kolor.

Dekoracyjna rola światła to nie tylko nowoczesne, kolorowe żarówki, ale również ich oprawa, czyli same lampy, kinkiety, plafony i żyrandole, ale także ich mniejsze, stojące i wiszące odpowiedniki w postaci lampek biurkowych czy taśm LED. W profesjonalnych sklepach, takich jak https://www.lights.com.pl/ można znaleźć niebanalne, ekstrawaganckie i dekoracyjne oświetlenie do każdego wnętrza, niezależnie od tego jaką ma pełnić funkcję, oraz w jakim stylu zostało urządzone.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.