Rodzaje zamków do drzwi piwnicznych

Krzysztof Jagielski
18.06.2021

Dobrej jakości zamek do drzwi piwnicznych to podstawa, jeśli chce się zmniejszyć ryzyko włamania i kradzieży mienia. Włamywacze bardzo często zaczynają od próby wyważenia drzwi do piwnicy, aby wejść niespostrzeżenie do domu i dokonać grabieży. Zamki do drzwi piwniczych mogą być przeróżne, do dyspozycji jest wiele rodzajów, dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad zakupem. Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić solidny zamek renomowanej marki, z odpowiednimi atestami i certyfikatami. Warto też od razu zaznaczyć, że drzwi od piwnicy powinno się wyposażyć w co najmniej dwa zabezpieczenia, bo jedno to stanowczo za mało.

Jak dobrze zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem?

Piwnice służą do przechowywania różnych rzeczy, zwykle nie korzysta się z nich na co dzień, dlatego można nawet nie zauważyć, że coś zostało z nich zabrane. W niektórych domach piwnica stanowi integralną część budynku, można do niej zajrzeć w każdej chwili, wchodząc drzwiami znajdującymi się na korytarzu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wielopiętrowych bloków, które dla włamywaczy są bardzo atrakcyjne. Za drzwiami może być wiele cennych przedmiotów typu rower, sprzęt sportowy itd. W piwnicy zwykle przechowuje się rzeczy, na które nie ma po prostu miejsca w domu, ale jeśli nie zostanie ona odpowiednio zabezpieczona, to istnieje duże ryzyko włamania i kradzieży mienia. Włamywacze doskonale wiedzą, że w wielu przypadkach łatwo sforsować okno czy zamek w drzwiach, które są zwykle słabymi punktami piwnic. Warto wobec tego zainwestować w solidne drzwi, wyposażyć je w zamki antywłamaniowe. Trzeba też pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu okna, jeśli jest ono na tyle duże, że ktoś będzie mógł przez nie przejść. W przeciwnym razie potrzebne będą kraty w oknach z grubymi prętami zbrojeniowymi. W przypadku prowizorycznie wykonanych ścian, które łatwo sforsować, zaleca się postawić je od nowa. Przyda się także czujnik ruchu z nadajnikiem radiowym czy po prostu ze zwykłym alarmem.

Jednym z najważniejszych elementów w piwnicy są oczywiście drzwi, które powinny mieć wysoką klasę odporności na włamanie, co najmniej B oraz być wykonane ze stali, ewentualnie z litego drewna. Istotne będzie to, aby zostały one wyposażone w dwa zamki, najlepiej centralne klasy C, to samo dotyczy wymiennych wkładek – mogą być tej samej klasy lub wyższej. Centralny zamek sprawdza się najlepiej, bo po jego przekręceniu wszystkie bolce zaryglują drzwi zarówno na górze skrzydła, jak i na dole. Jeśli drzwi są zamykane na kłódkę, to warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci kołnierza (w kształcie rury) wykonanego z grubej blachy. Wystarczy dopasować go do płaskownika przymocowanego do skrzydła drzwi. Potencjalny włamywacz będzie miał duże utrudnienie, bo nie dostanie się do kłódki, dopóki nie przetnie najpierw metalowego obramowania. Świetną opcją będzie skobel na kłódkę do drzwi piwnicznych, wykonany z wytrzymałej blachy, najlepiej ocynkowanej.

Jak wybrać zamek do drzwi w piwnicy?

Rodzajów zamków do drzwi piwniczych jest naprawdę wiele, różnią się one przede wszystkim budową i montażem. Wyróżnić można:

• Zamki do drzwi piwnicznych wpuszczane,
• Zamek wpuszczany bębenkowy,
• Zamek wpuszczany zastawkowy,
• Zamek wpuszczany zapadkowy,
• Zamek wpuszczany bezkluczowy,
• Zamek wpuszczany zasuwkowy,
• Zamek wpuszczany zapadkowo-zasuwkowy,
• Zamek wpuszczany rolkowy,
• Zamek wpuszczany hakowy,
• Zamek wpuszczany wielopunktowy,
• Zamki nawierzchniowe,
• Zamek nawierzchniowy zapadkowy,
• Zamek nawierzchniowy zasuwkowy,
• Zamek nawierzchniowy zapadkowo-zasuwkowy,
• Zamek nawierzchniowy zapadkowo-zasuwkowy zespolony,
• Zamki eklektyczne.

W zależności od modelu drzwi do piwnicy należy dobrać do nich odpowiedni rodzaj zamka. Zamki do drzwi wpuszczane montuje się wewnątrz drzwi, wobec czego zamyka się je tylko na zatrzask. Mogą być otwierane z półobrotu klamki lub zasuwą na klucz prosty, z blokadą lub na klucz płaski. Dalej są zamki wielopunktowe, czyli skrzynkowe. Przy pomocy jednego klucza możliwe staje się uruchomienie nawet kilku zasuw rozmieszczonych w różnych miejscach na skrzydle. Standardowe modele wyposażone są w trzy zasuwy, w przypadku piwnicy najlepiej sprawdzą się bolce antywłamaniowe, co przełoży się na większy poziom bezpieczeństwa. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybór zamka do drzwi antywłamaniowych wysokiej klasy z ponad sześcioma bolcami. Może być ich nawet osiem, co z pewnością mocno utrudni sforsowanie drzwi przez włamywacza.

W sprzedaży znajdują się też zamki wierzchnie, które można zamontować bez wiercenia. Sam zamek znajduje się na powierzchni drzwi, a do ościeżnicy przykręca się blokadę, do której wsuwa się zasuwa. W przypadku cienkich drzwi i braku możliwości wywiercenia otworów może nie być innego sposobu na zamontowanie zamka. Należy jednak traktować to tylko jako stan przejściowy i lepie wymienić całe drzwi, po czym dobrać do nich zamek zapewniający większy poziom bezpieczeństwa. Do drzwi piwnicznych nie sprawdzi się zamek oszczędnościowy, który pozbawiony jest zasuwy. Zapadkę uruchamia się za pomocą obrotowej klamki. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie znalezienie modelu drzwi, które mogą być łączone z zamkiem wpuszczanym, dzięki czemu do ich otwarcia od zewnątrz będzie trzeba mieć klucz.

Bardzo ważnym elementem w każdym zamku do drzwi są wkładki cylindryczne, które stanowią skuteczne zabezpieczenie przed wejściem do pomieszczenia nieupoważnionych osób. Najlepiej sprawdzi się wkładka jednostronna, którą można otworzyć tylko od zewnątrz. Poziom bezpieczeństwa zależy przede wszystkim od liczby bolców znajdujących się we wkładce cylindrycznej. Zaleca się wybór co najmniej sześciu bolców i zabezpieczenia antywłamaniowego, co przełoży się na wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie brakuje w sprzedaży zamków wzbogaconych o zabezpieczenie przed przewierceniem, otwarciem wytrychem czy przed włamaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie