Dla nikogo nie jest już dziś zaskoczeniem, że szkło wykorzystywane jest w budownictwie. Oczywiście nie mamy na myśli tak banalnego zastosowania jak do produkcji okien – mowa jest o bardziej zaawansowanych konstrukcjach przegród czy sufitów. Niektórzy jednak dziwią się jak bardzo szeroko ten materiał jest wykorzystywany przez architektów, który tworzą z niego zarówno elementy funkcjonalne, jak i czysto dekoracyjne. Dowiedzmy się zatem, jakie szkło i do jakich konkretnie celów produkują huty z myślą o firmach budowlanych.
Gdzie w mieszkaniu możemy znaleźć szkło?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: wszędzie. Przyzwyczajeni jesteśmy co prawda do szklanych naczyń, lamp czy elementów dekoracyjnych, ale czy mieliśmy okazję mieszkać w miejscu, gdzie materiał ten był budulcem?
Dobrym przykładem zastosowania szkła w budownictwie są wieżowce i inne nowoczesne, futurystyczne budynki. W nich bardzo często przeszklone przestrzenie są podstawą do tworzenia wnętrz opartych o światło naturalne. Z tego właśnie powodu architekci tworzą ze szkła całe ściany, przegrody budowlane, a także wykorzystują je jako materiał okładzinowy. Bardzo ciekawym zastosowaniem tego materiału są również szklane dachówki, które świetnie sprawdzają się w określonych warunkach. Technologia wyrobu szkła poszła już tak do przodu, że wykorzystywany jest nawet jako element izolacji termicznej.
Rodzaje szkła budowlanego
Rzecz jasna nie każdy rodzaj szkła nada się do wykonania konkretnych efektów budowlanych. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze w branży rodzaje tego materiału.
To na pewno nie koniec z eksperymentami ze szkłem w budownictwie. Skoro wynaleźliśmy już sposoby na wykorzystanie włókna szklanego, używanego w światłowodach czy laminatach, to pewnym jest, że pomysłów na kolejne zastosowania i nadanie nowych właściwości szkłu nie zabraknie. Pozostaje nam tylko poczekać i cieszyć oczy kolejnymi architektonicznymi perełkami, w których jedną z najważniejszych ról odgrywa szeroko pojęte szkło.
Tekst powstał przy współpracy z portalem Glass System
Artykuł partnera.