Rodzaje sit przemysłowych

Piotr Kowalczyk
25.03.2021

Sita przemysłowe to produkty, które nie są powszechnie wykorzystywane. Jest to sprzęt specjalistyczny, znajdujący zastosowanie w wybranych branżach, jak np. w kopalniach żwiru i piasku czy przemyśle stalowym.

Do czego służą przesiewacze i sita?

Dzięki sitom możliwe jest przesiewanie wybranych kruszców, jak też wielu innych materiałów sypkich. Takie działanie jest niezbędne, aby oczyścić kruszec od materiału sypkiego. Pełen schemat działania urządzeń jest oczywiście dość złożony, ale dzięki temu możliwe jest dokładne oddzielenie komponentów.

Co ciekawe, sita wykorzystywane są również podczas recyklingu. Wówczas mechanizm działania pozwala na oddzielenie śmieci mniejszych od większych. Dlatego też sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie konieczne jest rozdzielenie odpadów zmieszanych.

Rodzaje sit

W praktyce wyróżnić można różne rodzaje sit. Poszczególne warianty różnią się między sobą parametrami i właściwościami. Sita stalowe należy dobrać do indywidualnych potrzeb, związanych z potrzebami danej gałęzi przemysłu, w której wykorzystywane jest urządzenie. Jakie cechy posiadają poszczególne warianty sit? 

Sita tkane to konstrukcja lekka i drobna, prostym lub skośnym splocie. Dzięki drobnym okom sprawdzą się doskonale w tych miejscach, w których konieczne jest przesianie dość drobnych frakcji. Ponadto umożliwiają one również filtrację cieczy oraz gazów. Innym wariantem są sita harfowe, które cechują się szczególna budową - karbowane druty połączone ze sobą w pionie lub poziomie specjalnymi przewiązkami pozwalają doskonale samooczyszczać urządzenie. W sitach strunowych charakterystyczną cechą jest odpowiednie ułożenie względem siebie prostych drutów. Druty te znajdują się na okuciu sita oraz podporze rzeszota. Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest lekka konstrukcja, ale również duży prześwit w obrębie powierzchni roboczej.

Sita prętowe znane są także pod nazwą sit palcowych, ze względu na swoją specyficzną, przypominającą palce budowę. Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy konieczne jest rozdzielenie szczególnie trudnych materiałów, jak np. glina oraz materiał, który ma zostać dalej przetwarzany i obrabiany. Sita prętowe to rozwiązanie znajdujące zastosowanie także w recyklingu. Jest to rozwiązanie korzystne, cechujące się dużą wydajnością oraz zdolnością do samooczyszczania. Aby wytworzyć sita plecione wykorzystuje się specjalne, okrągłe druty. W tej kategorii wymienić można sita jednokarbowe oraz wielokarbowe. Kolejnym rodzajem są sita kratowe, cechujące się wysoką odpornością na wibracje.

Ponadto wyróżnić można też sita z blach, które są wyjątkowo proste w montażu i budowie. Znajdują one zastosowanie podczas sortowania materiałów gruboziarnistych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie