Stawianie każdej konstrukcji budowlanej zawsze kończy się kładzeniem dachu. Element ten jest uznawany za zwieńczenie całego budynku i to właśnie on nadaje konkretnego charakteru obiektowi. Dach wybiera się z reguły na podstawie typu budynku. Istnieją dachy skośne, płaskie, dwu- czy czterospadowe.
Często na tej podstawie określa się również typ pokrycia. Oczywiście, mając gotowy projekt domu dostajemy sugestię, jakie pokrycie na dach wybrać. Możemy zawsze zdecydować się na coś innego, jednak konieczne jest w tym celu zawiadomienie o tym architektów odpowiedzialnych za tworzenie projektu. Sprawdźmy więc, po jakie pokrycia dachowe inwestorzy sięgają najczęściej oraz co składa się na ich popularność.
Trzeba przyznać, że dachówki są jednymi z najstarszych pokryć dachowych. Dawniej kładziono je na budynkach osób bardziej zamożnych, natomiast konstrukcje niższych klas były odziane strzechą. Ten typ pokrycia słynie głównie ze swojej długo żywotności.
Dachówka może być betonowa oraz ceramiczna. Pod względem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, znacznie lepiej spisuje się ta pierwsza. Nie zmienia to jednak faktu, że ciężko jest uszkodzić obydwa te pokrycia. Ich sporą zaletą jest również dobra izolacja akustyczna. Chodzi mianowicie o uderzenia w powierzchnię chociażby padającego deszczu.
Jak wszystko, tak i dachówki posiadają swoje wady. Główną z nich jest ich ciężar. Niestety, ale w celu założenia dachówki, konieczne jest zbudowanie solidnej i wzmocnionej więźby dachowej, co już wiąże się ze sporym kosztem. Pokrycie samo w sobie jest także zaliczane do tych z wyższej, a co za tym idzie droższej półki cenowej.
Do grupy pokryć dachowych z blachy zaliczyć możemy blachodachówki, blachy trapezowe oraz płaskie. Każda z nich posiada swoje zarówno wady, jak i zalety. Skupmy się może z początku na ich cechach wspólnych, a dopiero później zostaną omówione różnice pomiędzy nimi.
Pokrycia z blachy są uznawane za jedne z najlżejszych, a przy tym nietracących na wytrzymałości elementów. Można śmiało powiedzieć, że są one solidne, jednak należy pamiętać o doborze odpowiedniej grubości względem rozpiętości swojego dachu. Dla pokryć takich jak blacha plaska, blachodachówka czy blacha trapezowa ocynk jest podstawą w kontekście zabezpieczenia przed korozją. Zaleca się zakup blach jedynie z powłoką ocynkową lub alucynkową.
Odnośnie różnic trzeba powiedzieć, że typy pokryć blaszanych różnią się od siebie przede wszystkim wagą. Co prawda nie są to różnice świadczące o tym, że trzeba byłoby wzmacniać całą konstrukcję, ale zawsze istotą jest znać takie informacje. W dużej mierze pokrycia te odróżnia od siebie także design.
Ten typ materiału również jest wybierany przez sporą część inwestorów. Charakteryzuje się dość dobrą wytrzymałością i odpornością akustyczną, jednak nie jest on bardzo żywotny. Z reguły gonty stosuje się dla dachów bardzo skomplikowanych, których przykrycie innymi materiałami mogłoby skutkować sporą ilością problemów.
Pokrycie wizualnie jest zbliżone do wyglądu dachówek, jednak bardzo łatwo można rozpoznać, że jest to tak naprawdę gont. Materiały te są stosunkowo tanie i to także jest powód, dla którego są one wybierane przez coraz większe grona osób.
Artykuł partnera.