Rodzaje i zastosowanie zagęszczarek. Jaką wybrać do firmy?

Krzysztof Jagielski
23.03.2021

Bez dostępu do odpowiednich maszyn zagęszczających, realizacja większości inwestycji budowlanych byłaby wręcz niemożliwa. Dlaczego odgrywa to tak ogromną rolę i czym są tytułowe zagęszczarki? Wszystkie te kwestie rozwiejemy w dzisiejszym artykule.

Zastosowanie zagęszczarek

Niejednokrotnie na placu budowy czy też wśród ekip remontujących drogi byliśmy świadkami użytkowania zagęszczarek. Cel tego działania jest bardzo prosty, ale również i istotny. Przede wszystkim proces zagęszczania podłoża usuwa z niego zalegające cząsteczki wody oraz powietrza, przez co grunt jest o wiele bardziej zwarty i stabilny. Bez tego nie byłoby możliwe bezpieczne osadzenie budynku czy też budowa ciągów komunikacyjnych – nawet chodnika. Obecnie na rynku znaleźć możemy różne rodzaje zagęszczarek, które dostosować możemy do konkretnych inwestycji budowlanych. O jakim sprzęcie mówimy?

Rodzaje zagęszczarek

Dobór odpowiedniej zagęszczarki będzie miał wpływ na wydajność i trwałość przeprowadzanych prac budowlanych. Do najlżejszych należą zagęszczarki stopowe – inaczej skoczki lub ubijaki. Waga tego typu urządzeń najczęściej waha się w granicach 30-90 kg. Dzięki swojej wąskiej konstrukcji, ubijaki doskonale sprawdzają się podczas zagęszczania podłoża w ciasnych wykopach, np. pod układanie rur.

Za przeciętnej klasy ubijak zapłacimy paręnaście tysięcy złotych. Niestety rozwiązania te mają swoje wady, które wynikają bezpośrednio z powierzchni roboczej urządzenia. Przede wszystkim zagęszczarki stopowe nie sprawdzą się podczas pracy na sporej powierzchni, w tym celu korzystniej będzie wykorzystać zagęszczarki omówione poniżej.

Jeżeli inwestycja budowlana wymaga zagęszczenia podłoża na większym obszarze, wtedy warto sięgnąć po cięższe, ale również i droższe zagęszczarki płytowe – w tym jednokierunkowe i dwukierunkowe. Masa tego typu zagęszczarek jest znacznie większa i może wynosić nawet do 170 kg w przypadku zagęszczarek jednokierunkowych oraz ponad 800 kg dla zagęszczarek dwukierunkowych (rewersyjnych). Jak wyglądają ceny zagęszczarek płytowych? Modele jednokierunkowe są porównywalne cenowo do zagęszczarek stopowych. Jednak za dobrej klasy model dwukierunkowy trzeba wyłożyć już kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Parametry i silniki w zagęszczarkach

Z racji swojego specjalistycznego zastosowania i niemałej ceny, zakup odpowiedniej zagęszczarki powinien być dobrze przemyślany. Sprzęt tego typu powinien wyróżniać się nie tylko spodziewaną wydajnością, ale również i trwałością, dlatego tak ważny jest wybór rozwiązań pochodzących od renomowanych producentów. Przejdźmy zatem do parametrów technicznych zagęszczarek. Które z nich należy bezwzględnie wziąć pod uwagę?

W przypadku zagęszczarek stopowych, trzeba spojrzeć na powierzchnię roboczą, szerokość i długość płyty roboczej, a także ciężar i liczbę uderzeń na minutę. Zagęszczarki jedno- i dwukierunkowe posiadają podobny zakres parametrów, aczkolwiek priorytetem będzie tam waga oraz wydajność powierzchniowa danego modelu.

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj zastosowanego napędu w zagęszczarce. Niemal zawsze jest to silnik spalinowy – benzynowy lub diesla. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które w niektórych sytuacjach mają spore znaczenie. Silniki benzynowe są przede wszystkim lżejsze i tańsze od silników diesla. Ponadto ich eksploatacja i serwisowanie jest nieco prostsze. Z drugiej strony spalają więcej paliwa i nie są tak trwałe, jak “ropniaki”. Silniki diesla z kolei są odwrotnością powyższych cech, a więc wyróżnia je: wysoka cena, większa waga, mniejsze spalanie oraz dłuższa żywotność.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie