Rodzaje fototapet ściennych i ich zalety

Mateusz Nowak
23.10.2017

Fototapety ścienne zyskują na popularności. W łatwy sposób potrafią odświeżyć wnętrze, ukryć ewentualne niedoskonałości, takie jak plamy, nierówności, odpadający tynk ze ściany. Wnoszą także przytulny charakter do wnętrza, pozwalają na podkreślenie indywidualności domowników oraz pomniejszenie czy powiększenie optyczne pomieszczeń. Jak je dopasować, by wyglądały perfekcyjnie? Podpowiadamy!

Zalety fototapet ściennych

Fototapety ścienne to bardzo popularny, szybki i efektowny sposób na odmianę wnętrza. Są odporne na zmywanie, wilgoć, otarcia. To dlatego sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu - od salonu, poprzez kuchnię aż do łazienki. Popularne jest również stosowanie fototapet w pokojach dziecięcych. Mając przy sobie swoich ulubionych bohaterów z bajek, dzieci będą czuły się pewniej i bezpieczniej w swoim pokoju. Warto wiedzieć jak dobierać wzory, kolory w zależności od charakteru, rozmiaru, przeznaczenia pomieszczeń. Są łatwe w utrzymaniu czystości - wystarczy przetrzeć je mokrą ściereczką.

Rodzaje fototapet ściennych

Istnieje kilka rodzajów fototapet. Decydując się na konkretny z nich, warto wiedzieć jakie są ich wady i zalety. Fototapeta foliowa należy do najtańszych. Inaczej jest to wydruk na folii samoprzylepnej, który przypomina naklejkę. Będzie odpowiednia do pomieszczeń, gdzie mamy do czynienia z gładką powierzchnią ścian. To dlatego ten rodzaj folii sprawdzi się do odświeżenia drzwi czy mebli. Przyklejona na nierównej powierzchni, uwypukli chropowatość. Nieco droższa jest fototapeta lateksowa. Jest ona znacznie lepsza niż fototapeta foliowa, gdyż pozwala ścianie oddychać. Charakteryzuje się także większą trwałością. Można ją myć. Będzie odpowiednia do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie nie mamy do czynienia z dużą wilgotnością. Najlepsza jest fototapeta winylowa. Jest ona najbardziej trwała, odporna na mycie. Dzięki temu, że jest najgrubsza z wszystkich wymienionych, ukryje wszelkie niedoskonałości występujące na ścianach. Jest odporna na wilgoć, dlatego sprawdzi się również w kuchni, łazience. Minusem jest jednak fakt, że nie pozwala ona ścianom oddychać.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie