Remont zewnętrznych schodów betonowych krok po kroku

Maciej Piwowski
04.06.2024

Zewnętrzne schody betonowe to niestety dość problematyczna konstrukcja, zwłaszcza te wykończone płytkami. Takie schody nie wytrzymują eksploatacji w polskich warunkach klimatycznych i wymagają regularnego remontowania, zwykle co kilka lat. Jeśli właśnie szykujesz się do remontu zewnętrznych schodów betonowych, to sprawdź, jakie prace należy tutaj wykonać.

Skucie starej okładziny

Część płytek z pewnością odpadła sama, pozostałe natomiast trzeba skuć, oczywiście wraz z resztkami kleju. Wszelkie prace naprawcze można prowadzić na oczyszczonym, suchym betonie, dlatego nie rób tego „po łebkach”.

Izolacja

Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Obecnie wykorzystuje się do tego specjalne preparaty chemiczne, tzw. izolację w płynie, które znacząco minimalizują ryzyko odspajania się płytek na schodach betonowych.

Klejenie płytek

Po wyschnięciu izolacji przeciwwilgociowej przychodzi czas na przyklejenie nowych płytek. Tutaj pamiętaj o dwóch ważnych zasadach:

  1. Wybierz płytki mrozoodporne, które mogą być stosowane na zewnątrz budynków, a przy tym mają antypoślizgową powierzchnię.
  2. Stosuj mrozoodporny klej do płytek, na którym nigdy nie należy oszczędzać.

Fugowanie

Aby zminimalizować ryzyko rozsadzania płytek od spodu, warto zastosować specjalną fugę przeznaczoną na zewnątrz, która jest wodoodporna i nie kruszy się pod wpływem działania niskich temperatur.

Tak przeprowadzony remont zewnętrznych schodów betonowych nie będzie ani tani, ani szybki, natomiast da realną nadzieję na to, że nie trzeba będzie go powtarzać już po kilku latach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie