Remont starego domu: od czego zacząć?

Krzysztof Jagielski
10.09.2020

Leciwe domy są łakomym kąskiem dla poszukiwaczy okazji na rynku nieruchomości. Często można je kupić za naprawdę dobrą cenę, w świetnej lokalizacji i z potencjałem do uzyskania sowitego zarobku. Nie brakuje też osób, które celowo szukają starego domu, aby w nim zamieszkać – wiedzą, że jest to dobra okazja do zaoszczędzenia niemałych pieniędzy. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że wieloletnia nieruchomość niemal na pewno będzie wymagać remontu. Od czego wówczas zaczynamy?

Dach

Jego remont może kosztować krocie, ale nie ma tutaj miejsca na szukanie oszczędności czy tym bardziej bagatelizowanie ewidentnych problemów. Idealnie byłoby zlecić ekspertyzę stanu dachu jeszcze przed kupieniem domu, ale jeśli „mleko już się rozlało”, to nie ma sensu nad nim płakać. Trzeba działać, zaczynając właśnie od przeprowadzenia remontu poszycia. Przed doprowadzeniem dachu do porządku nie tykamy żadnych innych elementów domu – to jest na ten moment priorytet.

Fundamenty

W leciwym domu jest wielce prawdopodobne, że fundamenty nigdy nie zostały porządnie zaizolowane. To niestety będzie skutkować destrukcją ścian budynku, ich przemarzaniem czy zawilgoceniem. Dlatego po wykonaniu remontu dachu przechodzimy do kolejnej kluczowej kwestii. Odkopujemy fundamenty i solidnie je izolujemy. Oby tylko nie było konieczności ich wzmacniania…

Instalacje

Gdy budynek pod względem konstrukcyjnym jest już doprowadzony do porządku, można zabrać się za instalacje. Tutaj niestety należy się liczyć z kolejnym dużym wydatkiem, ponieważ w bardzo starym domu stan instalacji niemal na pewno pozostawia wiele do życzenia. W grę może wchodzić konieczność wymienienia całej instalacji elektrycznej, wodnej i grzewczej. Należy to zrobić porządnie, aby mieć problem z głowy na kolejne dziesięciolecia.

Okna

Wymiana okien i drzwi nie jest tania, ale konieczna, jeśli zależy nam na utrzymaniu relatywnie niskich kosztów użytkowania domu. Jest właściwie pewne, że stolarka w starym domu nadaje się już tylko na śmietnik. Na etapie remontu budynku wymiana okien i drzwi nie jest bardzo kłopotliwa. Warto tutaj od razu pomyśleć o zainwestowaniu w rolety chroniące przed słońcem i wiatrem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.