Remont salonu: od czego zacząć?

Remigisz Szulc
19.10.2020

Wiele osób nie może sobie pozwolić na kompleksowy remont mieszkania, nie wspominając już o całym domu. Normą jest więc dzielenie prac na etapy. Jeśli podobnie jest w Twoim przypadku i właśnie przymierzasz się do remontu salonu, to dobrze, że trafiłeś na nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jak się zabrać za prace remontowe. Sprawdź, od czego należy zacząć.

Usuń meble

Ale też wszystkie cenne przedmioty, które można przesuwać. Lepiej nie zostawiać ich w salonie na czas remontu, bo to zawsze grozi ich uszkodzeniem. Przykładem niech będzie telewizor – można sobie łatwo wyobrazić, co się stanie w momencie, gdy ktoś go przypadkowo strąci z szafki RTV. Jeśli masz małe mieszkanie i brakuje Ci miejsca na przechowanie mebli oraz wyposażenia, to poproś o pomoc sąsiadów, ewentualnie rozważ wynajęcie składziku.

Zabezpiecz to, czego nie da się wynieść

Może się zdarzyć, że niektóre elementy wyposażenia salonu są nieusuwalne. Dobrym przykładem jest podłoga, meble w zabudowie czy stałe elementy ozdobne (np. kamień na ścianie). Wszystko to należy odpowiednio zabezpieczyć, używając do tego grubej folii malarskiej, ewentualnie kartonów czy tektury falistej. Warto poświęcić na to sporo czasu, aby później nie martwić się np. usuwaniem zacieków z farby.

Odkręć lampy i kontakty

Wszelkie elementy elektryczne, które mają później wrócić do salonu, muszą zostać usunięte na etapie przygotowań do remontu. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać odkrytych przewodów! Zabezpiecz je taśmą izolacyjną lub kostkami. Zadbaj także o co najmniej jeden punkt świetlny w salonie, który umożliwi komfortowe prowadzenie prac np. wieczorem.

Zabezpiecz wejście do salonu

Idealnie sprawdzi się tutaj płachta z folii przymocowana do framugi taśmą malarską. Jeśli do salonu prowadzą osobne drzwi, można je zostawić, ale oczywiście wcześniej trzeba je dokładnie zafoliować. Dzięki temu kurz i inne zabrudzenia z remontowanego salonu nie będą się przenosić na pozostałą część mieszkania lub domu.

Zadbaj o korytarz do usuwania pozostałości remontowych

Chodzi tutaj o wyznaczenie ścieżki, po której można się poruszać na przykład z gruzem czy pustymi opakowaniami po klejach, farbie etc. W przypadku mieszkania na parterze dobrym pomysłem może być usuwanie tych pozostałości przez balkon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie