Remont salonu krok po kroku

Antoni Kwapisz
07.02.2024

Salon to centralne pomieszczenie w każdym domu, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Remont salonu stanowi więc niemałe wyzwanie dla całej rodziny. Trzeba go dokładnie zaplanować, aby potrwał możliwie jak najkrócej. W naszym poradniku podpowiadamy, jak przeprowadzić remont salonu krok po kroku.

Krok 1: czyszczenie salonu z mebli i innych przedmiotów

Nie zostawiaj niczego, co można swobodnie wynieść z salonu, ponieważ po remoncie stracisz dużo czasu na mycie wszystkiego z pyłu. Ponadto zawsze istnieje ryzyko przypadkowego uszkodzenia np. cennych pamiątek rodzinnych.

Krok 2: zabezpieczenie podłogi

Zainwestuj w grubą folię, która nie podrze się po pierwszym dniu remontu. Opcjonalnie możesz użyć kartonów przyklejonych do podłogi taśmą malarską. Przyłóż się do tego, aby nie dopuścić nie tylko do porysowania podłogi, ale też wniknięcia pyłu w szczeliny.

Krok 3: demontujemy oświetlenie

W salonie powinna zostać tylko jedna żarówka do oświetlenia pomieszczenia. Wszelkie lampy należy zdemontować, a już tym bardziej, jeśli chcesz je wymienić na nowe. Fachowcy i tak będą korzystać z własnych lamp halogenowych na statywach.

Krok 4: folia na otwór drzwiowy

Jeśli remont ma objąć wyłącznie salon, to warto odseparować go od reszty mieszkania czy domu. W tym celu idealnie sprawdzi się foliowa kotara mocowana do otworu drzwiowego, która nie dopuści do masowego przedostawania się pyłu do kuchni czy przedpokoju.

Krok 5: zabezpiecz okna

Jeśli nie chcesz mordować się z czyszczeniem okien z zaschniętej farby i gipsu po remoncie, to na tym etapie dobrze zabezpiecz stolarkę. Warto kupić gotowe osłony foliowe na okna, które są dostępne w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i remontowymi.

Krok 6: opracuj konkretny plan remontu

Remont salonu powinien zająć maksymalnie tydzień, oczywiście pod warunkiem, że nie trzeba skuwać podłogi z płytek czy podwieszać nowego sufitu. Rozplanuj sobie wszystkie prace tak, aby najpierw zająć się tymi najbrudniejszymi i najbardziej uciążliwymi, a na koniec zostawić sobie malowanie ścian, montaż nowego oświetlenia i sprzątanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie