Remont łazienki: o co warto zadbać?

Mariusz Siwko
08.01.2021

Remont łazienki jest jednym z najbardziej kłopotliwych i stresujących przeżyć. W głowie od razu pojawia się wizja niekończących się prac, totalnego bałaganu, hałasu i konfliktów z sąsiadami. Po latach użytkowania łazienki może jednak nie być wyjścia. Jeśli nie spełnia ona już oczekiwań estetycznych i funkcjonalnych właścicieli, przyjdzie pora na przeprowadzenie remontu. I tutaj ważna kwestia: planując go trzeba pomyśleć nie tylko o wyborze odpowiednich płytek czy armatury. O co jeszcze warto zadbać?

Nowe instalacje

Jeśli mieszkanie ma już kilkanaście czy kilkadziesiąt lat i ma to być pierwszy remont łazienki od nowości, to bardzo rozsądnie będzie skorzystać z okazji i zainwestować w zupełnie nowe instalacje wodne oraz kanalizacyjne. Te obecne na pewno aż proszą się o wymianę. Fakt, remont przez to znacząco się wydłuży i będzie droższy, ale naprawdę nie ma sensu ryzykować, że krótko po oddaniu do użytku nowej łazienki trzeba będzie skuwać płytki z powodu awarii hydraulicznej.

Zmiana układu pomieszczenia

Remont łazienki jest świetną okazją do tego, aby wreszcie przestać irytować się za każdym razem, gdy korzystamy z tego pomieszczenia. Może być przecież tak, że obecny układ łazienki kompletnie się nie sprawdza, nie odpowiada właścicielom czy ogranicza funkcjonalność pomieszczenia. Chcesz przenieść pralkę w inne miejsce? Zamienić wannę na prysznic? Przenieść toaletę w bardziej gustowne miejsce? Na tym etapie można wprowadzić tego typu zmiany bez większego problemu.

Przeprojektowanie instalacji oświetleniowej

W leciwej łazience oświetlenie na pewno nie było jej mocną stroną. Teraz jest okazja, aby nareszcie to zmienić. Warto wręcz zacząć od stworzenia projektu nowego oświetlenia, które będzie uwzględniać potrzeby mieszkańców oraz zostanie perfekcyjnie dopasowane do nowego designu łazienki. Technologie poszły mocno do przodu – obecnie standardem jest już oświetlenie LED, które nie tylko zdobi, ale też okazuje się być całkiem praktyczne i dostatecznie mocne, by np. komfortowo wykonać makijaż.

Poprawienie wentylacji

Dobra wentylacja w łazience to podstawa. Jeśli wcześniej trudno było ją nazwać skuteczną, to na etapie remontu warto wprowadzić tutaj zmiany. Nie zawsze oczywiście jest możliwość wykonania nowego kanału wentylacyjnego, ale już zamontowanie na obecnym elektrycznego wywietrznika nie powinno być żadnym problemem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.