Remont łazienki: jak obniżyć koszty nie rezygnując z estetyki?

Mariusz Siwko
28.11.2019

Generalny remont łazienki zawsze oznacza jedno: ból portfela. Koszty armatury, płytek, klejów, silikonów, drobnych akcesoriów hydraulicznych i oczywiście robocizny mogą przyprawić o zawroty głowy, stąd też większość z nas stosunkowo rzadko decyduje się na zlecenie remontu tego pomieszczenia. Czasami jednak nie ma wyjścia. Co wtedy? Jak realnie obniżyć koszty remontu łazienki, ale jednocześnie nie rezygnować z dobrej jakości i wysokiej estetyki? Kilka sprawdzonych sposobów znajdziesz w naszym poradniku.

Bez przerabiania hydrauliki

Przeróbki hydrauliki zawsze znacząco podnoszą koszt remontu, nie mówiąc już o wydłużeniu jego czasu. Jeśli nie masz usilnej potrzeby np. przeniesienia toalety w inne miejsce, to lepiej zostaw wszystko tak, jak jest, skupiając się wyłącznie na kwestiach estetycznych. Dodatkowy plus: wyeliminujesz ryzyko uszkodzenia instalacji hydraulicznej i zalania sąsiadów, co nie byłoby zbyt przyjemne.

Prysznic zamiast wanny? A może lepiej parawan?

W sytuacji, gdy obecnie masz w łazience wannę, ale myślisz o tym, żeby wymienić ją na prysznic, nie podejmuj pochopnej decyzji. Wanna daje szerokie pole do popisu w zakresie zwiększenia jej funkcjonalności, czego z kolei nie można powiedzieć o prysznicu. Jeśli chcesz od czasu do czasu lub nawet regularnie brać szybki prysznic, to przy okazji remontu zleć zamontowanie szklanego parawanu na wannie. Jest to bardzo estetyczne, a przy tym praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo ograniczy koszty remontu.

Jak najmniej płytek

Płytki w łazience? Nuda! Obecnie coraz częściej ogranicza się ich ilość do niezbędnego minimum. Jest wiele alternatyw dla płytek, chociażby panele winylowe czy szkło. Zastanów się więc, czy aby na pewno musisz mieć całą łazienkę wykończoną płytkami. Jeśli nie, to uda Ci się sporo zaoszczędzić zarówno na materiale, jak i robociźnie.

Dekory i mozaiki są piękne, ale bardzo drogie

Chciałoby się mieć w łazience dużo pięknych, drobnych detali wykończeniowych, prawda? Pamiętaj jednak, że to znacząco podnosi koszt remontu. Nie dość, że dekory i mozaiki są sprzedawane na sztuki, to jeszcze każdy fachowiec wycenia osobno koszt ich przyklejenia do ściany – wymaga to większej precyzji, stąd takie usługi są zawsze bardzo drogie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie