Rekuperator: jaki kupić? Na co zwrócić uwagę?

Jerzy Biernacki
23.11.2020

Rekuperator, a precyzyjniej pisząc centrala rekuperacyjna, to kluczowy element wentylacji mechanicznej. Na taką instalację decyduje się coraz więcej osób budujących własny dom. Korzyści z posiadania systemu są oczywiste: brak owadów w domu, stała wymiana powietrza, brak problemów z wilgocią oraz oszczędności na ogrzewaniu. Zanim jednak będziemy się tym wszystkim cieszyć, trzeba wybrać odpowiedni rekuperator. Na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę? To wyjaśniamy już w naszym poradniku.

Wydajność

Rekuperator zawsze dobieramy do kubatury budynku. Chodzi o to, aby urządzenie było w stanie zapewnić wymianę odpowiedniej ilości powietrza podawaną w metrach sześciennych na godzinę. Nie ma sensu kupować zbyt mocnego rekuperatora, bo to tylko podniesie koszty inwestycji oraz spowoduje wyższe zużycie energii – a i tak trzeba będzie dławić centralę, by nie dopuścić do przesuszenia powietrza.

Filtry

Wybierając rekuperator warto zwrócić uwagę na to, jak często producent zaleca wymianę filtrów oraz jaka jest ich cena. Może się okazać, że atrakcyjnie wycenione urządzenie będzie później bardzo kosztowne w eksploatacji z uwagi na wysoką cenę filtrów i ich słabą dostępność. Sprawdzamy także, czy wymiana filtrów w danym modelu nie jest przesadnie skomplikowana i czy poradzi sobie z tym samodzielnie właściciel urządzenia.

Serwis

Dobrze jest kupić taki rekuperator, który jest popularnym modelem na polskim rynku. To gwarantuje brak problemów ze znalezieniem fachowego serwisu – zwłaszcza po okresie gwarancyjnym. Poza tym popularność danego modelu rekuperatora przekłada się na łatwy dostęp do części zamiennych.

Marka producenta

Popularyzacja wentylacji mechanicznej sprawiła, że na rynku pojawia się coraz więcej rekuperatorów egzotycznych producentów – najczęściej sprowadzanych z Chin. Choć cena kusi, to nie warto inwestować w takie urządzenia. Po pierwsze: nigdy nie wiemy, jak trwały okaże się rekuperator. Po drugie: sprzęty niewiadomego pochodzenia mają poważne problemy z trzymaniem parametrów roboczych, co oczywiście ogranicza ich skuteczność. Po trzecie: na pewno pojawi się problem z serwisowaniem i dostępnością części oraz filtrów, które być może trzeba będzie ściągać aż z Chin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.