Często mówi się, że małe rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku reduktorów ciśnienia. Wiele mówi się o tym, jak ważna jest czystość sprężonego powietrza w układach pneumatycznych, jednak również duże znaczenie ma sam reduktor ciśnienia powietrza. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać zasady działania.
Jakość sprężonego powietrza ma niezwykle duży wpływ na podzespoły, ale również znaczenie ma regulator ciśnienia powietrza. Dzięki niemu można zadbać o odpowiednie wartości sprężonych gazów, które są wykorzystywane niemal w każdej branży czy nawet życiu codziennym. Trzeba jednak pamiętać, aby dobierać urządzenie pod kątem danej instalacji pneumatycznej. Wybór urządzenia nie musi być trudny, przy czym należy kierować się jego jakością oraz idealnym dopasowaniem do instalacji.
Zasada działania reduktora ciśnienia powietrza jest bardzo prosta. Otóż pobiera on energię na wejściu, ale w takiej ilości, by zapewnić jej stały poziom i to niezależnie jak duże jest jej zużycie po stronie wyjściowej. Jest to szczególnie ważne, gdy rzeczywiście występują duże wahania ciśnienia. Trzeba jeszcze pamiętać, że ciśnienie różnych substancji wykorzystywane jest w niemal każdej dziedzinie życia. Pomyślcie tylko, że sprężone powietrze może być świetnym środkiem czystości. Aby zrozumieć, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza, wystarczy tylko pamiętać, że sprężone powietrze aby dostać się do wnętrza urządzenia musi pokonać opór stawiany przez zawór wlotowy. Z drugiej zaś strony występują siły, które zostają wygenerowane przez ciśnienie znajdujące się wewnątrz danej instalacji.
W zależności która z nich przeważy następuje uzupełnienie wartości ciśnienia bądź też zamknięcie samych zaworów. Warto jeszcze zwrócić uwagę na samą budowę reduktora ciśnienia powietrza. Zasadniczo jest ona bardzo prosta. Każdy reduktor powietrza składa się z podobnych podzespołów, przy czym jego komponenty mogą być mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie w zależności od zapotrzebowania.
Za bezpieczeństwo odpowiadają choćby uszczelki, które zapobiegają wypływowi medium, będącego kosztownym środkiem. Jego utrata może znacząco zwiększyć koszty inwestycji. Za sprawą wkładu filtracyjnego można oczyścić z cząstek stałych sprężone powietrze. Do najważniejszych elementów reduktora ciśnienia należą: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy i zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, ale też wskaźnik zdławienia wkładu. Kolejnymi ważnymi elementami jest zawór pilotowy, odcinający, a także manometr.
Biorąc pod uwagę występowanie dużego naprężenia, trzeba pamiętać o tym, by każdy reduktor ciśnienia sprężonego powietrza był zamontowany w mocnych i trwałych uchwytach. Jednocześnie przewody muszą być poprawnie doprowadzone, ale też umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu. Najlepiej nie wykonywać tych czynności na własną rękę, gdyż wymagają one wiedzy z zakresu funkcjonowania łączy elektrycznych oraz pneumatycznych. Zatem wszystkie prace mogą być wykonywane tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty, który posiada wiedzę, doświadczenie i uprawnienia.
W żadnym wypadku nie można występować żadnych czynności serwisowych w strefach, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Nawet w przypadku urządzeń zasilanych energią elektryczną może dojść do iskrzenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie najbardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajcie też, że na owe bezpieczeństwo ma wpływ jakość reduktora sprężonego powietrza, a mianowicie reduktor pneumatyczny najlepiej kupować w miejscach, gdzie można liczyć na fachową pomoc, ale też ewentualna obsługa serwisowa będzie szybka i skuteczna. Reduktor ciśnienia powietrza powinien spełniać najbardziej restrykcyjne normy jakościowe i posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty.
Reduktor powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza ma szerokie spektrum zastosowania. Można znaleźć go w butlach z gazem, ale i zbiornikach wysokociśnieniowych. Tak naprawdę trudno znaleźć branżę, gdzie na jakimś etapie reduktor ciśnienia powietrza nie jest wykorzystywany. Swoje zastosowanie ma w zakładach generycznych, ale też znajduje się w podnośnikach czy urządzeniach ciśnieniowych. W przemyśle chemiczny i farmaceutycznym, a nawet rolnictwie także jest stosowany na szeroką skalę.
Artykuł partnera.