Ptaki niszczą wiosenne zasiewy? Sprawdź skuteczny sposób na odstraszanie!

Piotr Kowalczyk
14.05.2021

Każdego roku w wyniku żerowania na polach uprawnych dzikiego ptactwa, jak również innych zwierząt, rolnicy odnotowują poważne straty. Niszczą one między innymi wiosenne zasiewy zbóż i tym samym znacząco zmniejszają plony. Niestety o ile za szkody wyrządzone przez dziki, jelenie i inne dzikie zwierzęta rolnicy mogą domagać się odszkodowania, to za straty w uprawach spowodowane przez żerujące ptaki nikt nie odpowiada. Ich stada potrafią na polach w krótkim czasie zrobić prawdziwe spustoszenie i ogołocić je z dopiero co zasianego pszenżyta, rzepaku czy pszenicy. Na szczęście są już skuteczne sposoby odstraszania nieproszonych gości. Armatka hukowa na ptaki, sprawnie ich wypłoszy. 

Hukowe odstraszanie ptaków

Kiedy wszelkie metody odstraszania ptaków zawodzą, czas sięgnąć po najskuteczniejszy ze sposobów. Armatka hukowa to zaawansowane technologicznie urządzenie, dzięki któremu plantatorzy efektywnie mogą się pozbyć żerującego na ich polach dzikiego ptactwa, jak również innych zwierząt, chętnie odwiedzających ich pola uprawne. Za jego pomocą błyskawicznie odstrasza się nieproszonych gości. Dźwięk, jaki emituje armatka, przypomina wystrzał z broni palnej, co niewątpliwie zwierzęta kojarzą z polowaniem. Wzbudza on ich niepokój i zmusza do opuszczenia żerowiska. 

Zasada działania armatki hukowej

Armatki hukowe na gaz do odstraszania dzikiego ptactwa i zwierząt są zasilane propan butanem. Wyposażone zostały w elektroniczny zapłon, pozwalający uzyskać około 100000 detonacji. Urządzenie tego rodzaju jest uruchamiane w momencie odkręcenia zaworu znajdującego się na zasilającej go butli gazowej, a wyłączane po jego zamknięciu. Zakłada się, że 11 kilogramowy zbiornik z propan butanem wystarcza na około 15000 detonacji. Ich częstotliwość oraz głośność można płynnie regulować. Większość armatek hukowych jest w stanie wyemitować wystrzał o mocy około 120db, a głośność wybuchu w niektórych modelach, jest dodatkowo kontrolowana przez teleskopową lufę. Niektóre armatki są wyposażone w regulatory czasowe, umożliwiające ustawienie częstotliwości następujących po sobie wystrzałów. 

Dlaczego wato zainwestować w hukowy odstraszacz

Armatki hukowe to aktualnie najefektywniejsze urządzenia do odstraszania dzikich ptaków i innych zwierząt z pól uprawnych, sadów czy ogrodów. Doskonale sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych, nawet tych najtrudniejszych. Są bowiem wykonane z solidnych, wysokogatunkowych materiałów, odpornych na niekorzystne ich działanie. Armatki nie są tanimi urządzeniami, ale warto w nie zainwestować. Szkody wyrządzone na polach uprawnych są znacznie większe niż koszt zakupu hukowego odstraszacza, który efektywnie ochroni je przed żerującymi na nich dzikimi ptakami i zwierzętami.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.