Przykry zapach spod prysznica – co może być przyczyną?

Marek Szydełko
09.06.2023

Prysznic to praktyczny element wyposażenia łazienki. Zajmuje mniej miejsca niż wanna, pozwalając przy tym oszczędzać wodę i bardzo szybko zadbać o czynności higieniczne. Bezpośrednio po montażu nowej kabiny prysznicowej wiele osób dostrzega, czy raczej wyczuwa pewien problem. Chodzi o przykry zapach spod prysznica. W naszym artykule omawiamy najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Przeciek

Jeśli prysznic nie jest nowy, a przykry zapach pojawił się dopiero niedawno, to warto zacząć od sprawdzenia szczelności. Być może trzeba już wymienić silikon na styku brodzika ze ścianą, ponieważ przepuszcza wodę, w efekcie czego pod brodzikiem pojawiło się nowe życie (grzyb, pleśń). Źródłem smrodu może być również stojąca pod brodzikiem woda. Inspekcję można przeprowadzić przy pomocy prostej kamerki podłączanej do telefonu.

Brak syfonu

W sytuacji, gdy przykry zapach pojawił się od razu po montażu kabiny prysznicowej, można podejrzewać, że wykonawca nie zastosował syfonu (lub niepoprawnie do zamontował). Jest to częsty błąd, wynikający z niewielkiej ilości miejsca pod brodzikiem – zwłaszcza niskim. Brak syfonu to problem, który należy natychmiast rozwiązać, w przeciwnym razie nigdy nie pozbędziesz się odoru.

Niepoprawny montaż elementów odpływu

Przyczyną przykrego zapachu spod prysznica może być również prozaiczny błąd popełniony na etapie składania elementów odpływu. Jeśli ktoś zapomniał o umieszczeniu w nim dołączonego do zestawu sitka wymuszającego stanie wody w odpływie oraz nie docisnął ozdobnego korka, to efektem może być właśnie wydobywanie się odoru z odpływu. Warto to sprawdzić i jeszcze raz złożyć odpływ zgodnie z instrukcją dołączoną do kabiny.

Śmieci zostawione pod brodzikiem

To zdarza się stosunkowo rzadko, natomiast nie można wykluczyć, że źródłem nieprzyjemnego zapachu jest to, co wykonawca kabiny zostawił pod brodzikiem – z premedytacją lub przypadkowo. Resztki pakułów z pastą uszczelniającą, produkty spożywcze, butelka po kefirze etc. – wszystko to może generować nieznośny odór.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie