Przyjęcie studenta na stancję: o czym warto pamiętać?

Antoni Kwapisz
28.09.2019

Stancje nie są już tak popularne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz więcej studentów (a właściwie ich rodziców) stać na opłacenie wynajmu mieszkania. Nadal jednak nie brakuje młodych ludzi zainteresowanych zamieszkaniem „na pokoju”, pod jednym dachem z właścicielami mieszkania czy domu. Decyzja o przyjęciu studenta na stancję musi być bardzo dokładnie przemyślana, ponieważ niesie ze sobą ryzyko chociażby międzyludzkich konfliktów. O czym warto pamiętać w pierwszej kolejności? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Preferowane osobne wejście

Na takie rozwiązanie oczywiście mogą sobie pozwolić jedynie właściciele domów – trudno sobie bowiem wyobrazić wydzielenie osobnego wejścia do mieszkania. Jest to bardzo wygodna opcja, która pozwala zachować pełną niezależność i dużą dozę prywatności wszystkim osobom mieszkającym pod jednym dachem.

Ustalenie dostępu do części wspólnych

Części wspólne to przede wszystkim: łazienka, ubikacja i kuchnia. Jeszcze przed podpisaniem umowy najmu należy uzgodnić z zainteresowaną osobą zakres korzystania z tych pomieszczeń. Nie można jej oczywiście zakazać np. wchodzenia do kuchni, ponieważ byłoby to niezgodne z podstawowymi zasadami współżycia społecznego.

Sposobem na uniknięcie konfliktów będzie natomiast zainwestowanie w osobną lodówkę dla lokatora, która może być ustawiona w jego pokoju. Dodatkowo warto ustalić, z jaką częstotliwością lokator może korzystać z pralki – oczywiście poza wyjątkowymi sytuacjami.

Ustalenie zasad współżycia

Kluczem do zadowolenia z wynajęcia stancji jest to, aby poprawnie dogadywać się z lokatorem. Nie ma co liczyć na to, że właściciele w ogóle nie będą mieć z nim kontaktu – jest to praktycznie niewykonalne. Lepiej więc zawczasu przedstawić swoje oczekiwania i nawet sporządzić regulamin preferowanego zachowania, który powinien zostać podpisany przez lokatora. W regulaminie wyszczególnij m.in.:

  • Najpóźniejszą godzinę powrotu do mieszkania/domu;
  • Zasady przyjmowania gości;
  • Zgodę lub brak zgody na posiadanie zwierzęcia;

Uszanowanie prywatności lokatora

Wiele osób wynajmujących stancję studentom wychodzi z założenia, że skorą mieszkanie należy do nich, to mogą swobodnie wchodzić do pokoju lokatora i mówić mu, jak ma żyć. To nieprawda. Prawo lokatorskie wyraźnie wskazuje, że należy uszanować prywatność lokatora – nie można więc np. wtargnąć do pokoju pod jego nieobecność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie