Przygotowanie ogrodu do nowego sezonu po zimie: lista rzeczy do zrobienia

Mateusz Nowak
19.02.2021

Po zimie każdego właściciela ogrodu czeka trochę pracy związanej z przygotowaniem terenu zielonego do nowego sezonu. Im bardziej przyłożyłeś się do zabezpieczenia ogrodu przed mrozem, tym mniej obowiązków będzie Cię czekać teraz. Tak czy inaczej musisz poświęcić co najmniej jedną sobotę na sprawdzenie kilku podstawowych spraw, które wymieniamy w naszym poradniku.

Uruchomienie wody ogrodowej

Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ przy kolejnych pracach będziesz ciągle potrzebować dostępu do wody. Jeśli masz już pewność, że nie nadejdzie fala silnych mrozów, to spokojnie możesz uruchomić wodę ogrodową. Najlepiej zrób to na przełomie marca i kwietnia. Przy okazji sprawdzisz, czy wszystkie zawory i kraniki przetrwały zimę.

Sprawdzenie instalacji nawadniającej

To bardzo ważny etap, ponieważ istnieje wysokie ryzyko, że poszczególne elementy instalacji nawadniającej zostały uszkodzone przez niskie temperatury, jeśli zaniedbałeś kwestię osuszenia instalacji przed zimą. Sprawdź działanie poszczególnych zraszaczy, automatyki, oceń ciśnienie wody.

Odkrycie roślin

Rośliny, które przed zimą zostały zabezpieczone przed mrozem np. przy pomocy agrotkaniny, teraz można spokojnie odkryć i ocenić, czy ten zabieg przyniósł oczekiwany skutek. Jeśli jednak nadal spodziewasz się przymrozków, to radzimy zostawić okrycie najbardziej wrażliwych roślin.

Sprawdzenie zbiorników na deszczówkę

Naziemne zbiorniki na deszczówkę mogły niestety nie przetrwać zimy, jeśli zostawiłeś je na swoim miejscu i nie opróżniałeś na bieżąco z wody. W takiej sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do pęknięcia tworzywa. Taki zbiornik można jeszcze naprawić poprzez spawanie plastiku.

Usunięcie pryzm brudu

Takie pryzmy z pewnością znajdują się na trawniku, gdzie spychałeś hałdy śniegu podczas odśnieżania podjazdu czy chodników. Należy je usunąć, ponieważ nie dość, że szpecą wygląd ogrodu, to jeszcze blokują dostęp powietrza do źdźbeł trawy, co w krótkim czasie doprowadzi do zmarnienia murawy.

To oczywiście dopiero początek. Po zimie czeka Cię jeszcze intensywna pielęgnacja trawnika czy roślin, które mogły ucierpieć na skutek mrozu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie