Jesień jest czasem porządków w przydomowym ogrodzie, ale też intensywnych przygotowań do zimy. Żaden właściciel nie powinien zapominać o tym, że jego dom także wymaga solidnego przeglądu przed zimą. Im więcej potencjalnych usterek uda się teraz naprawić, tym mniejsze ryzyko ich ujawnienia w okresie mrozów. Co powinieneś sprawdzić w swoim domu jednorodzinnym przed zimą? Najważniejsze punkty „do odhaczenia” wymieniamy w naszym poradniku.
Należy go zlecić fachowcowi, najlepiej firmie, która wykonała instalację grzewczą w budynku i montowała kocioł. Przed zimą koniecznie trzeba sprawdzić poprawność działania urządzenia grzewczego, wprowadzając ewentualne korekty w sterowniku. To także dobry moment na to, aby usunąć wszelkie nieszczelności, które z pewnością dałyby o sobie znać w środku sezonu grzewczego.
To możesz już zrobić samodzielnie, pamiętając o tym, aby po zamknięciu zaworu spuścić wodę z instalacji (poprzez odkręcenie kranów) i ewentualnie przedmuchać sprężonym powietrzem wszystkie rury oraz spryskiwacze wchodzące w skład instalacji nawadniającej. Warto to zrobić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.
Z tym również poradzisz sobie sam, o ile oczywiście masz swobodny dostęp do rynien z poziomu drabiny. Jeśli dawni nie czyściłeś instalacji rynnowej, to czas najwyższy się za to zabrać – najlepiej właśnie przed zimą. Dzięki temu odpady zalegające w rynnach nie zamarzną i nie spowodują np. zalania elewacji czy zapchania rur spustowych.
Musisz to zlecić kominiarzowi, którego – zgodnie z przepisami – należy wzywać dwa razy do roku (kocioł gazowy lub olejowy) oraz cztery razy do roku (kocioł na paliwo stałe). Kominiarz przeczyści przewody spalinowe oraz sprawdzi działanie wentylacji wyciągowej w budynku mieszkalnym. Jest to szalenie ważne, ponieważ w sezonie grzewczym masowo dochodzi do przypadków zaczadzenia oraz pożarów budynków w wyniku zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym.
Przed zimą dobrze będzie przesmarować wszystkie elementy ruchome (okucia, zawiasy) oraz sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi i okna są szczelne – czy nie słychać świstu wiatru, czy nie rusza się firanka etc. To właśnie przez nieszczelną stolarkę z budynku „ucieka” mnóstwo cennego ciepła, co oznacza niepotrzebną stratę pieniędzy.