Zlewozmywak jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. Często źle wybieramy jego lokalizację, co dość szybko zaczyna dawać o sobie znać. Niska funkcjonalność zlewozmywaka to dobry powód, aby naprawić wcześniejszy błąd. Przeniesienie zlewozmywaka jest jak najbardziej możliwe, natomiast wiąże się z kilkoma problemami, które omawiamy w naszym poradniku.
Pamiętajmy, że przeniesienie zlewozmywaka spowoduje, że w blacie pozostanie ogromna dziura, a do tego trzeba będzie wykonać nową, już w innym miejscu. Dlatego w praktyce wymagane będzie zamówienie zupełnie nowego blatu, co pociągnie za sobą spore koszty (zwłaszcza, jeśli ma to być blat kamienny).
Bateria zlewozmywakowa musi zostać podłączona wężykami do zaworów kątowych, które oczywiście zostały w starym miejscu. Dlatego niezbędne jest przerobienie instalacji wodnej. Samo zastosowanie dłuższych wężyków nie rozwiąże sprawy – prawdopodobnie i tak będą zbyt krótkie, a po za tym przeszkodą mogą być szafki i szuflady. Dlatego najlepiej będzie po prostu doprowadzić podejście wody w nowe miejsce.
Nie zapominamy oczywiście o kanalizacji, która jest niezbędna do odprowadzania ścieków ze zlewozmywaka. Tutaj przeróbka może wymagać niestety wykucia bruzdy w ścianie, którą poprowadzimy rurę kanalizacyjną prosto do pionu. Rury nie da się poprowadzić inaczej, ponieważ będą w tym przeszkadzać znajdujące się po drodze szafki.
Po przeniesieniu zlewozmywaka powstanie problem z tym, co zrobić z szafką, która do tej pory znajdowała się pod zlewem oraz z tą, w której miejsce przenieśliśmy zlewozmywak. Pierwszą trzeba będzie wyposażyć w półki, kosze czy szuflady, aby zagospodarować jej przestrzeń. Druga natomiast musi być zaadaptowana do tego, aby możliwe było umieszczenie w niej syfonu oraz zyskanie swobodnego dostępu do instalacji wodnej. Bez pomocy stolarza prawdopodobnie się nie obejdzie.