Przebudowa domu zamiast budowy nowego: kiedy warto się na to zdecydować?

Jerzy Biernacki
18.05.2020

Przebudowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko dobrego wykonawstwa, ale przede wszystkim szczegółowego projektu. Gdy okazuje się, że obecny dom jest np. zbyt mały czy niedostatecznie funkcjonalny, w grę wchodzi właśnie albo jego przebudowa, albo wybudowanie zupełnie nowego w innym miejscu. Ta pierwsza opcja, choć bez wątpienia problematyczna, w niektórych sytuacjach będzie lepszym rozwiązaniem. W jakich? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Gdy rachunek ekonomiczny przemawia na korzyść przebudowy

Takiej decyzji na pewno nie należy podejmować kierując się emocjami czy kalkulacjami wziętymi z sufitu. Punktem wyjścia jest otrzymanie dokładnej wyceny od wykonawcy przebudowy, wraz z uwzględnieniem kosztu materiałów. Wiele tutaj zależy od stanu technicznego obecnego budynku. Może się przecież okazać, że jest on na tyle zły, iż konieczne będzie właściwie zrównanie go z ziemią do samych fundamentów – w takiej sytuacji sens przebudowy jest mocno wątpliwy.

Gdy właściciele są mocno związani z miejscem

Sentymenty także mogą tutaj odegrać istotną rolę. Wyobraźmy sobie, że w obecnym domu od kilkudziesięciu lat mieszkają dziadkowie czy rodzice inwestorów. To jasne, że zmiana miejsca zamieszkania byłaby dla nich bardzo ciężkim przeżyciem i takie historie również trzeba brać pod uwagę. Dodatkowo radzimy dokładnie zastanowić się nad tym, czy ewentualne nowe miejsce, w którym inwestorzy wybudują dom, zapewni równie dobry dostęp do infrastruktury miejskiej/gminnej, wygodny dojazd do pracy etc.

Gdy obecna nieruchomość jest bardzo atrakcyjnie zlokalizowana

Bardzo ryzykownym rozwiązaniem byłoby wyprowadzenie się z domu, który leży w doskonale zurbanizowanej okolicy, na rzecz zamieszkania na przykład na terenie wiejskim. Choć brzmi to romantycznie, to w rzeczywistości inwestorom może być trudno zaakceptować fakt, iż nie mają łatwego dostępu do szkół, przedszkoli, sklepów, miejsc rozrywki, że wszędzie muszą dojeżdżać samochodem, że podróż do pracy zajmuje dwukrotnie więcej czas itd.

Dodatkowo radzimy wziąć pod uwagę potencjał nieruchomości do wzrostu jej ceny. Jeśli wartość obecnego dom, głównie z uwagi na lokalizację, w kolejnych latach będzie systematycznie rosnąć, to jego sprzedaż w tym momencie wydaje się być złym pomysłem.

Artykuł powstał przy współpracy https://rekuperacjawdomu.pl/ 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.