Projekt oświetlenia salonu – na co dokładnie zwrócić uwagę?

Maciej Piwowski
17.02.2021

Salon powinien cechować się wysoką funkcjonalnością, dlatego przemyślany projekt oświetlenia to podstawa planowania przestrzeni. Dodatkowo, za sprawą właściwego oświetlenia, podkreślona zostaje cała aranżacja wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu takiego projektu?

Kiedy planować oświetlenie salonu?

Aby stworzyć dobry projekt oświetlenia, trzeba znać planowany rozstaw mebli. Dzięki temu można wyszczególnić strefy w salonie, które zostaną podkreślone za pomocą pasującego oświetlenia. Taki plan powinien być gotowy, zanim jeszcze zaczną się prace wykończeniowe.

Ważne jest również, by dopasować rodzaj opraw oświetlenia do stylu, w jakim będzie zaaranżowane wnętrze oraz do jego wielkości. Przyjmuje się, iż salon o powierzchni 20 m² ma zapotrzebowanie na 400 W. Moc może być zwiększona, gdy w pomieszczeniu będą ciemne ściany. Ponadto, lepiej dobrać ciepłe światło, gdyż przy takim łatwiej się wypoczywa.

W małych salonach zazwyczaj wystarczy jedna lampa główna, natomiast duże pokoje potrzebują kilku źródeł światła. Znaczenie ma też wysokość pomieszczenia. W wysokich pokojach można powiesić zwisające, masywne żyrandole, które ciekawie przełamią pustą przestrzeń pod sufitem. W przypadku niskich pomieszczeń lepiej zainstalować płaskie sufitowe plafony, kinkiety lub lampy stojące.

Ponieważ salon jest miejscem zazwyczaj dość często używanym, warto zastosować energooszczędne oświetlenie. Dobrze jest wykorzystać oświetlenie LED, które cechuje się długą żywotnością oraz niskim poborem energii. Tutaj znajduje się szeroki wybór oświetlenia LED: https://www.gtv.com.pl/lighting/pl/.

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?

Istnieje podział na kilka typów oświetlenia, w zależności od pełnionej funkcji:

  • Światło główne – to ogólne oświetlenie pomieszczenia, dające jasny i szeroki snop światła. Zaleca się stosowanie żarówek o dużym kącie świecenia, gdyż w ten sposób salon optycznie się powiększa.
  • Światło akcentujące – pełni funkcję podkreślania detali wnętrza, mebli, linii lub struktury ścian. Ciekawy nastrój uzyskuje się za pomocą ukrytych pod meblami pasków LED, profili umieszczonych we wnękach i przy sufitach, lub za sprawą dekoracyjnych żarówek i lamp stojących. Różnorodne wzory można znaleźć pod tym linkiem: http://gtv.com.pl/lighting/pl/produkty/oswietlenie-meblowe/oprawy-led.
  • Światło robocze – to typ oświetlenia, które spełnia określoną rolę. Będzie to m.in. lampa nad stołem, w części jadalnej, lampka do czytania ustawiona przy fotelu oraz oświetlenie stolika kawowego przy kanapie.

Wykonanie porządnego planu oświetlenia pomoże stworzyć piękny i funkcjonalny salon, którym będziesz cieszyć się przez lata.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie