Projekt nowoczesnego domu - co się pod tym dzisiaj kryje?

Piotr Kowalczyk
12.02.2022

Nowoczesny dom to propozycja, która z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie inwestorów. Wyróżniający się na tle otoczenia, zwykle jest energooszczędny, a zawsze komfortowy w użytkowaniu i wyjątkowo funkcjonalny. Świetnie wpisuje się w aktualne trendy, a jego plan opracowano z dbałością o najmniejsze detale. W konsekwencji umożliwia wzniesienie budynku o świetnej estetyce, a zarazem wygodzie eksploatacji. Co kryje się pod pojęciem nowoczesnych projektów domów?

Nowoczesny dom – ekonomia i ekologia

Nowoczesny dom to rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby zwolenników ekologii. W przeciwieństwie do tradycyjnych, bogatych w lukarny, balkony czy podcienie, budynków mieszkalnych, cechuje się on prostą i lekką konstrukcją. Kompaktowa bryła pokryta nieskomplikowanym dachem jest niedroga w realizacji, odznaczając się minimalizmem i naturalną elegancją. Dzięki dużym przeszkleniom i ograniczeniu liczby detali, a tym samym – wyeliminowaniu mostków termicznych, nowoczesny dom jest tani w bieżącym utrzymaniu. Wykorzystuje promienie słoneczne do ogrzania i rozjaśnienia wnętrza, solidnie ocieplony i wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperacją – ogranicza także “ucieczkę” ciepła. W rezultacie jest atrakcyjnym wizualnie obiektem mieszkalnym, pozwalającym zaaranżować równie modernistyczne wnętrze.

Elegancka i stonowana bryła nowoczesnych domów

Nowoczesne domy cechują się wyjątkowo elegancką bryłą. Najczęściej są one wykończone  materiałami o stonowanej kolorystyce – w odcieniach bieli, szarości, nierzadko także czerni, podkreślającymi ich innowacyjny design. Ciekawym akcentem są elementy z chromowanej stali,  np.  balustrady czy poręcze. Na elewacji nowoczesnego domu coraz częściej stosowana jest okładzina drewniana z naturalnych desek świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych, doskonale harmonizująca z naturalnym otoczeniem i zielenią w ogrodzie. Fragmenty elewacji wykonane z  kamienia lub betonu architektonicznego dodatkowo podkreślają modernistyczny charakter obiektu, nadając mu niepowtarzalny wygląd i wyróżniający go na tle sąsiednich budynków.

Nowoczesne domy i ich ergonomiczne wnętrza

Decyzja o zakupie projektu nowoczesnego domu będzie doskonałym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na urządzeniu komfortowych i ergonomicznych wnętrz. Utrzymane w minimalistycznym stylu, są niezwykle przestronne i jasne, zapewniając optymalne warunki do wypoczynku lub pracy w domowym zaciszu. Zazwyczaj są to otwarte przestrzenie  naturalnie łączące  całą strefę dzienną – salon, jadalnię oraz kuchnię. Dzięki temu gwarantują doskonały kontakt wszystkich domowników, sprzyjając zacieśnianiu rodzinnych więzi . Jednocześnie nie brakuje w nich także wygodnych sypialni, zapewniających prywatność każdemu mieszkańcowi. W nowoczesnym domu nierzadko projektowana jest antresola  czy oryginalny sufit katedralny. To elementy, które jeszcze bardziej zwiększają wrażenie przestrzeni, a dodatkowo umożliwiają zaaranżowanie ciekawej strefy wypoczynkowej, biblioteczki czy też otwartego pokoju do wypełniania obowiązków zawodowych.

Nowoczesny dom to propozycja, którą powinniśmy obowiązkowo wziąć pod uwagę, stojąc przed koniecznością wyboru projektu. Łączy ona w sobie liczne zalety – modernistyczną stylistykę, energooszczędność i wysoki komfort użytkowania – pozwalając stworzyć wygodną przestrzeń do życia dla każdej rodziny. W katalogach nie brakuje rozwiązań, które bez trudu dopasujemy do indywidualnych warunków na swojej działce czy też własnych wymagań i możliwości finansowych. W konsekwencji z łatwością wybierzemy idealny projekt, który umożliwi nam realizację wymarzonego przedsięwzięcia budowlanego.

Zobacz nasze propozycje:

  • Kolekcja domów w stylu nowoczesnej stodoły https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-w-stylu-nowoczesnej-stodoly/
  • Kolekcja domów z dużymi przeszkleniami https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-duzymi-przeszkleniami/

Zdjęcie: Projekt EC402 - Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.