Inteligentny dom to budynek, w którym poszczególne elementy i systemy są ze sobą zintegrowane, a ich obsługa jest zautomatyzowana. Technologia smart home staje się coraz popularniejsza w związku z czym coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jak powinien wyglądać projekt inteligentnego domu? Odpowiedź na nie zawiera niniejszy artykuł.
Jedną z najpopularniejszych obecnie fraz wpisywanych do wyszukiwarki Google jest: Smart Home co to jest? W związku z tym najpierw zacznijmy od wyjaśnienia znaczenia tego pojęcia. Smart Home, czyli inteligentny dom to budynek, w którym wszystkie zainstalowane systemy (np. klimatyzacja, ogrzewanie, oświetlenie, rekuperacja itp.) są ze sobą odpowiednio zintegrowane, a co za tym idzie wzajemnie się ze sobą komunikują w celu optymalizowania swojego działania. Obsługa elementów tworzących system Smart Home odbywa się z poziomu centralnego panela sterującego bądź aplikacji zainstalowanych na urządzeniach mobilnych. Należy również zaznaczyć, że komunikacja między poszczególnymi systemami może zostać oparta na łączności przewodowej lub bezprzewodowej.
Inteligentny dom to projekt, który zapewnia ogromną funkcjonalność. Oczywiście jest ona uzależniona od rodzaju zastosowanych urządzeń, jednak najczęściej instalacja inteligentnego domu obejmuje oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, rolety, bramy, ogrzewanie, alarm wraz z innymi systemami bezpieczeństwa, multimedia (zazwyczaj system multiiroom audio) oraz systemy wentylacji, klimatyzacji i rekuperacji. Tak bogata funkcjonalność sprawia, że użytkowanie budynku wyposażonego w system Smart Home jest komfortowe, bezpieczne i oszczędne. Domowa automatyka nadzoruje pracę urządzeń oraz "uczy się" preferencji mieszkańców, dzięki czemu potrafi m.in. zoptymalizować zużycie energii.
Projekt inteligentnego domu powinien przede wszystkim określać, czy poszczególne elementy systemu będą łączyły się przewodowo, czy bezprzewodowo. Wadą tego drugiego rozwiązania jest możliwość występowania zakłóceń, a co za tym idzie konieczność posiadania stabilnego łącza. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc inteligentny dom, którego projekt oparty jest na technologii przewodowej. Oczywiście wymaga to rozprowadzenia niezbędnych kabli oraz odpowiedniego rozplanowania umiejscowienia konkretnych urządzeń. W wielu przypadkach może to powodować jednak konieczność kucia ścian. Rozwiązaniem, które pozwoli tego uniknąć jest instalacja Smart Ready.
Smart Ready to standard, który pozwala wzbogacić tradycyjną instalację elektryczną o rozwiązania umożliwiające wdrożenie technologii inteligentny dom. Projekt instalacji elektrycznej w czasie budowy lub remontu zostaje rozszerzony o przewody dedykowane do Smart Home, dzięki czemu w dowolnej chwili można wdrożyć lub rozbudować tę technologię bez konieczności kucia ścian, czy przeprowadzania remontu. Jak rozprowadzić przewody, by w pełni wykorzystać możliwości Smart Home? Wiele w tym przypadku zależy od projektu budynku, ale przykłady rozwiązań można znaleźć w Internecie pod hasłem: inteligentny dom schemat.
Inteligentne domy to instalacje, które pozwalają zautomatyzować wiele czynności oraz sprawić, że codzienne funkcjonowanie będzie o wiele prostsze i bardziej komfortowe. Oczywiście wszystko można dopasować do własnych potrzeb, ponieważ inteligenty dom to projekty to zróżnicowanej funkcjonalności, którą można systematycznie poszerzać.
Artykuł partnera.