Projekt domu bez garażu: sprawdź zalety tego rozwiązania

Remigisz Szulc
20.01.2020

Zdecydowana większość prywatnych inwestorów marzy o tym, aby mieć dom jednorodzinnym z garażem w jego bryle. Takie rozwiązanie jest bez wątpienia bardzo funkcjonalne – gwarantuje brak problemów z odśnieżaniem samochodu i skrobaniem szyb, umożliwia komfortowe przeniesienie zakupów do części mieszkalnej, sam garaż może również pełnić funkcję schowka na różne drobiazgi. Z drugiej jednak strony nie brakuje projektów, które nie przewidują garażu i nie trzeba ich z góry skreślać. Takie rozwiązanie również ma swoje zalety, które wymieniamy w naszym poradniku.

Niższy koszt budowy

Garaż w bryle budynku to zawsze wyższy koszt budowy domu, z czego inwestorzy nie zawsze zdają sobie sprawę. Chodzi jednak nie tylko o dodatkowe materiały ścienne, ale także późniejszą izolację termiczną, posadzki, okładzinę, wykończenie ścian, poprowadzenie instalacji. Wszystko to sporo kosztuje, realnie podnosząc cenę inwestycji.

Nierzadko okazuje się wręcz, że inwestorzy muszą zrezygnować z jakichś ważnych dla nich elementów wykończenia wnętrza, bo trzeba przeznaczyć pieniądze na np. zakup bramy garażowej.

Brak mostka termicznego

Garaż w bryle budynku jest jednym wielkim mostkiem termicznym. Nie ma tutaj znaczenia, czy zastosujemy w nim ogrzewanie – każde otwarcie bramy garażowej spowoduje napływ ogromnych mas zimnego powietrza, które będzie następnie przenikać do części mieszkalnej (żadne drzwi nie gwarantują 100% ochrony przed tym zjawiskiem). Warto uzmysłowić sobie, że wbudowanie garażu w bryłę domu jednorodzinnego zawsze podnosi koszty ogrzewania budynku.

Mniejsza powierzchnia do sprzątania

Oczywiście, że garażu nie trzeba sprzątać kilka razy w tygodniu, ale jednak wypada utrzymywać w nim względny porządek. W przeciwnym razie piasek i błoto z garażowej posadzki będą regularnie wnoszone do części mieszkalnej. Zawsze istnieje też ryzyko, że wygodne gniazdko uwiją sobie w garażu gryzonie czy tym bardziej pająki, co może stanowić realny problem dla domowników.

Możliwość wybudowania garażu w przyszłości

Rezygnacja z garażu w bryle budynku wcale nie oznacza, że właściciele domu będą skazani na poranne skrobanie szyb w sezonie zimowym. Po wprowadzeniu się i złapaniu finansowego oddechu, zawsze można wrócić do tego tematu i zainwestować w garaż wolnostojący – najlepiej wykonany w lekkiej technologii drewnianej. Prostym, niedrogim, a dość funkcjonalnym rozwiązaniem jest też wiata garażowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie