Problem z wilgocią? Wybierz fachową firmę

Mariusz Siwko
20.01.2021

Gdy w domu pojawia się nadmiar wilgoci, nie zwiastuje to niczego dobrego. Wtedy konieczne jest znalezienie przyczyny problemu, a następnie jej usunięcie. Jednocześnie należy rozpocząć osuszanie budynku. Tutaj z pomocą przychodzą profesjonalne firmy.

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Aktualnie wielu właścicieli domów boryka się z poważnymi problemami z wilgocią. Dotykają one głównie starszych zabudowań, ale również mogą pojawić się w nowszych budynkach. Nadmiar wilgoci we wnętrzu jest efektem niewłaściwej cyrkulacji powietrza – zaburzonej wentylacji. Wtedy nie może ona wydostawać się na zewnątrz, więc kumuluje się w budynku. Zwykle towarzyszy temu skraplanie się wody na szybach. Także pojawiają się pleśni i grzyb na ścianach, meblach. Taki problem dotyczy głównie zbyt szczelnych domów – z nowymi oknami, bez sprawnie działającej wentylacji. Zdarza się też, że nadmiar wilgoci jest konsekwencją awarii, na przykład instalacji wodnej, kanalizacyjnej, instalacji grzewczej. Może być też wywołany przez usterki sąsiadów. Inne przyczyny to brak właściwej termoizolacji budynku, uszkodzona termoizolacja, podwyższenie się poziomu wód gruntowych.

Jak osuszyć dom?

Pierwszym krokiem, gdy pojawia się nadmiar wilgoci, powinno być znalezienie jej przyczyny. Dzięki temu można wyeliminować nawracanie tego problemu w przyszłości. Kolejnym krokiem powinno być osuszanie budynków – tutaj najlepiej skontaktować się z profesjonalnymi firmami na przykład https://aquapro.com.pl/ które dysponują właściwym wyposażeniem do wykonania niezbędnych prac. Firmy te mogą także pomóc w określeniu przyczyny wilgoci i doradzić, jak poradzić sobie z nią w przyszłości. Nowoczesne osuszanie budynków bazuje na zastosowaniu odpowiedniego sprzętu, który może usunąć nadmiar wilgoci nawet z wnętrza ścian, posadzek czy stropów. Stosowane są różne techniki w zależności od stopnia zawilgocenia oraz miejsca pojawienia się nadmiaru wilgoci.

Wśród najczęściej stosowanych metod znajdują się:

  • osuszanie kondensacyjne
  • osuszanie absorpcyjne
  • osuszanie mikrofalowe
  • osuszanie podposadzkowe
  • osuszanie iniekcyjne

Co wtedy, gdy na ścianie widoczny jest grzyb?

Bardzo często wtedy, gdy w domu pojawia się nadmiar wilgoci, towarzyszy mu też jeszcze jeden problem, czyli grzyb na ścianach. Rozwija się on głównie w kątach, za meblami, dlatego warto dobrze przejrzeć wszystkie pomieszczenia. Grzyb jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego konieczne jest wtedy kompleksowe wyeliminowanie tego problemu. Samodzielnie możemy ściany umyć za pomocą środków zawierających chlor lub specjalnych preparatów grzybobójczych. Warto jednak wskazać, że duże zagrzybienie może wymagać nawet skucia ścian i wymiany tynków na nowe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.