Preparaty do czyszczenia szamba i przydomowych oczyszczalni – jak je wybrać i dlaczego warto z nich korzystać?

Antoni Kwapisz
10.02.2022

System odprowadzania ścieków z domu to jedna z ważniejszych instalacji, bez której nie można normalnie funkcjonować. Dlatego warto dobrze ją zaplanować i wykonać podczas budowy. Jeżeli nie chcesz się męczyć z regularnie zatkanym odpływem lub narażać się na nieprzyjemne zapachy w mieszkaniu, pomyśl o dobrym projekcie, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zadbać o drożność i czystość na bieżąco.

Dostępne opcje

W sytuacji, gdy warunki techniczne lub ekonomiczne uniemożliwiają podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, pozostają dwa rozwiązania – szambo albo przydomowa oczyszczalnia. Wybór pozornie prosty, ale zależny od wielu czynników, takich jak:

  • powierzchnia nieruchomości,
  • ukształtowanie terenu,
  • dostęp do cieku wodnego,
  • ilość osób użytkujących,
  • aspekty finansowe.

Artykuł 6 ustawy 1 pkt z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach egzekwowany jest z wyjątkową skrupulatnością. Mieszkańcy posesji, które nie są podłączone do zbiorowej kanalizacji, muszą liczyć się z częstymi kontrolami sposobu odprowadzania nieczystości. Więc jakie rozwiązanie jest mniej problematyczne? Szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

Co wybrać – szambo czy przydomową oczyszczalnię?

Przydomowa oczyszczalnia jest łatwiejsza w eksploatacji, ale jej zakup i instalacja to znacząco większy wydatek niż szambo. Z oczyszczalni wodę można wypuścić do dowolnego cieku wodnego jako wodę drugiej klasy czystości. Szambo z kolei trzeba regularnie opróżniać, płacąc za usługę również znaczne kwoty.

Pozostaje jeszcze kwestia dbania o czystość szamba. Cała procedura polega bardziej na utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej, która pozwala na naturalny rozkład nieczystości. Gdy taki warunek zostanie zachowany, szambo nie potrzebuje do czyszczenia żadnych innych czynności, poza regularnym dostarczaniem bakterii odpowiedzialnych za podtrzymanie naturalnych procesów chemicznych i cyklicznym wywozem. 

Czyste szambo i przydomowa oczyszczalnia – od czego zacząć?

Jeżeli chcesz, by ścieki z Twojego domu nie sprawiały dodatkowych problemów, zadbaj o to już w mieszkaniu. Nie zaśmiecaj odpływu resztkami – to podstawowy grzech, który potrafi się srogo zemścić. Nagromadzony tłuszcz i inne trudno rozpuszczalne treści mogą zatkać odpływ i powodować brzydki zapach. 

Korzystaj też ze sprawdzonych środków czystości. Na rynku dostępne są różne preparaty marki Biofos Professional, które stosuje się do utrzymania właściwego poziomu bakterii w studzienkach. Dostępne są wygodne w użyciu saszetki do regularnego stosowania. Możesz również kupić tabletki do oczyszczania szamba. Wszystkie preparaty przeznaczone do utrzymania czystości zbiornika sprawiają, że jego zawartość jest mniejsza i łatwiejsza do usunięcia.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.