Pranie dywanów w pigułce

Remigisz Szulc
30.08.2017

Dywany to tkaniny o których praniu bardzo często zapominamy. Nawet jeśli nie widać na nich oznak brudu, nie znaczy, że są czyste. Wśród włosia znajduje się wiele różnych bakterii, które mogą przyczyniać się do różnych dolegliwości.

Pranie dywanów służy zatem nie tylko estetyce, ale także higienie danego miejsca. W dzisiejszej publikacji pragniemy odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań dotyczących prania ręcznego. Artykuł stworzyliśmy dzięki pomocy eksperta z firmy TaniePranieDywanow.pl.

Pranie ręczne – niezbędnik

  • Aby wyprać dywan ręcznie będziesz potrzebować:
  • Detergentów – specjalistyczne preparaty do prania dywanów dostępne są w formie proszku, płynu lub żelu. Detergenty dzielimy na dwie grupy – do ogólnego czyszczenia oraz do usuwania plam.
  • Szczotki – z miękkim lub twardym włosiem (w zależności od dywanu). Twarde szczotki stosujemy do twardego, niezbyt długiego włosia. Do włosia miękkiego, długiego powinnismy stosować szczotki miękkie.
  • Stare tkaniny/ręczniki – do finalnego suszenia dywanu/zabezpieczenia miejsca w którym dywan będzie prany.

Warto również zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki, które będą chronić nasze ręce przed działaniem silnych detergentów.

Pranie ręczne – jak prać dywan?

Posiadając wszystkie niezbędne składniki, możemy rozpocząć proces prania dywanów.

W pierwszej kolejności należy usunąć największe zabrudzenia i plamy specjalnym detergentem do odplamiania. Należy rozprowadzić preparat i odczekać (zgodnie z zaleceniami producenta) aż substancje aktywne rozpuszczą największe zanieczyszczenia. Zwykle nie powinno to trwać dłużej, aniżeli kilkadziesiąt minut.

Następnie należy delikatnie nawilżyć cały dywan i rozprowadzić preparat do prania. Przy wykorzystaniu szczotki z odpowiednim włosiem należy kolistymi ruchami rozpocząć pranie właściwe. Po wypraniu dywanu należy dokładnie usunąć detergenty czystą wodą. Dywan należy pozostawić do wyschnięcia w ciepłym miejscu.

Pranie ręczne – jak często prać dywan?

Pranie dywanów to proces, który powinien być realizowany w momencie gdy wystąpią zabrudzenia. Należy mieć jednak na uwadze by robić to nie rzadziej, niż dwa-trzy razy do roku.

Warto przy tym pamiętać, że niektóre tkaniny niezbyt dobrze reagują na wodę i detergenty. W takich przypadkach niezbędne jest pranie przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu (odkurzaczy piorących lub czyścików parowych).

Pranie ręczne – kiedy prać?

Piorąc dywan musimy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, chyba, że posiadamy suszarnię. Dywan musi być całkowicie suchy przed położeniem na właściwe miejsce. Zapobiegniemy tym samym powstawaniu pleśni i grzybów oraz nie narazimy drewnianej podłogi na spęcznienie i inne zniszczenia.

Alternatyw dla prania ręcznego?

Dzisiejsza technologia pozwala na znacznie szybsze i efektywniejsze pozbywanie się brudu i bakterii z dywanów. W tym celu można wykorzystać nowoczesne odkurzacze piorące, mopy i czyściki parowe.

To rozwiązania, które pozwalają wyprać dywan bez udziału tak dużej ilości wody i detergentów. Nie dość, że sam proces prania jest znacznie krótszy i efektywniejszy, to w dodatku dywany nie podlegają takim zagrożeniom zniszczenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie