Praktycznie i stylowo. Czy warto postawić na sofy rozkładane w salonie?

Antoni Kwapisz
12.03.2021

Każdy salon, czy tzw. pokój dzienny, może stać się pomieszczeniem prawdziwie reprezentacyjnym, w każdym domu czy mieszkaniu. Wszystko zależy oczywiście od jego wystroju, a przede wszystkim od wyboru mebli wypoczynkowych, które stanowią zazwyczaj jego centrum. Takie meble są dostępne na rynku w naprawdę różnorodnych opcjach. Dzięki temu salon może zostać wyposażony stylowo, a zarazem praktycznie - np. wtedy, kiedy wybierze się do niego rozkładaną sofę.

Sofy rozkładane do salonu

Salon, szczególnie taki o mniejszym metrażu, można urządzić pomysłowo, przytulnie i tak, by spełniał różne funkcje. Można w nim bowiem spędzać dzień, może także stać się np. miejscem noclegu dla gości. Aby tak się stało, należy zadbać o wybór odpowiednich mebli. Wygodny mebel wypoczynkowy powinien znaleźć się w każdym salonie. W tym przestronnym nie ma z tym najmniejszego problemu, jednak odpowiedni mebel można znaleźć także do niewielkiego wnętrza. Wtedy przy wyborze sofy do salonu trzeba kierować się przede wszystkim jej wymiarami, rzeczywistą ilością miejsca do siedzenia, oraz jej funkcjonalnością, by naprawdę ułatwiała codzienne życie. Ważne będą też oczywiście to, aby sofa:
- była takich wymiarów, by w pomieszczeniu zmieściły się także meble skrzyniowe,
- dawała możliwość swobodnego przemieszczania się po pokoju,
- dało się łatwo przesunąć,
- pasowała wizualnie do reszty aranżacji (co ważne: kształty i kolorystyka mebla nie powinny przytłaczać niewielkiego pomieszczenia).

Na jakiego rodzaju mebel można się zdecydować?

Kiedy w niewielkim wnętrzu ma zmieścić się zarówno stół, miejsce do przechowywania, jak i meble wypoczynkowe, to najlepszym rozwiązaniem będzie sofa dwuosobowa. Kiedy salon będzie w nocy zamieniał się w sypialnię, to idealną opcją stać się może sofa o prostej formie, bez boków, którą da się rozłożyć jednym ruchem (przy pomocy mechanizmu klik-klak). W większym salonie, który ma służyć do spotkań towarzyskich, umieścić można kilkuosobową rozkładaną sofę albo trzyosobowy narożnik. Mebel o takim kształcie można ustawić tak, by krótszym bokiem wchodził np. pod okno, co nie spowoduje straty przestrzeni (ponieważ w świetle okna i tak nie da się umiejscowić innych mebli). Tak jak wspomniane było już na początku, w salonie, nawet tym najbardziej eleganckim, duże znaczenie może mieć także wielofunkcyjność kompletu wypoczynkowego.

To właśnie rozkładana sofa (z pojemnikiem na pościel) w dzień stanie się wygodnym miejscem do siedzenia i przyjmowania znajomych, nocą zaś sprawdzi się jako miejsce do spania (albo dla domowników albo dla gości). Sofa rozkładana w salonie to np. idealny wybór dla noclegów dla bliskich osób po rodzinnych uroczystościach czy niezobowiązujących imprezach. Co ważne, sofę rozkładaną do salonu można wstawić także jeśli nie ma się w planach gości, którzy lubią zostawać na noc. Pojemnik pod siedziskiem sofy może bowiem stać się bardzo przydatnym miejscem do przechowywania, szczególnie wtedy, gdy na niewielkim metrażu nie mieszczą się szafa czy nawet komoda. Ukryte w sofie, przed wzrokiem odwiedzających, mogą zostać poduszki czy pościel, ale także wiele innych rzeczy. Pomoże to oczywiście w utrzymywaniu należytego porządku, co jest szczególnie ważne w tak reprezentacyjnym pomieszczeniu jakim jest pokój dzienny. Do tego, jak wiadomo, w niewielkim mieszkaniu miejsca do przechowywania nigdy za wiele.

Sofa rozkładana do salonu - jak wybrać odpowiednią?

Oprócz tego, że będzie to mebel praktyczny musi być też oczywiście wygodny, szczególnie kiedy salon jest strefą relaksu i miejscem np. do oglądania telewizji. Dla osób, które są niskiego albo średniego wzrostu, odpowiednia będzie sofa z płytkim siedziskiem, dzięki któremu stopy będą stabilnie dotykać podłogi (umożliwiając przyjęcie prawidłowej postawy ciała). Dla osób wysokich zalecana jest natomiast rozkładana sofa z głębszym siedziskiem, które zapewni komfortowe podparcie dla całych ud. W obu typach sof, ich tył musi dobrze podpierać kręgosłup.

Wybierając sofę do salonu, szczególnie tego o mniejszym metrażu trzeba też zwrócić uwagę, by zmieściła się ona w przygotowanym dla niej miejscu, a zarazem by nie przytłoczyła wnętrza. Przyjęło się, że kanapa do niewielkiego pokoju powinna być o około 50-80 centymetrów krótsza, niż długość ściany przy której będzie ustawiona. Pozwoli to na zachowanie wrażenia przestronności. Kiedy właściciele domu czy mieszkania zdecydują się na ustawienie w pokoju narożnika z możliwością rozkładania, to od razu trzeba sprawdzić, czy jego rozmiary pozwolą na to, by swobodnie przechodzić pomiędzy siedziskiem a blatem stolika kawowego. Wymiary narożnika trzeba znać wcześniej, by ocenić także możliwość wygodnego dotarcia do okna czy innych mebli w pokoju. Narożnik z funkcją spania może sprawdzić się nawet w małym salonie, ponieważ łatwo się go rozkłada i to bez konieczności odsuwania go od ściany.

Praktycznie, ale i stylowo - sofa do salonu

Oprócz rodzaju i wymiarów, przy sofie rozkładanej (by była wygodna w trakcie snu) ważna będzie także forma mebla. W miarę możliwości powinna być ona jak najbardziej prosta i kompaktowa. Mebel nie powinien mieć też żadnych wystających części, niewskazana jest w tym wypadku także sofa tapicerowana. Nie trzeba ukrywać, że duże znaczenie będzie mieć także wygląd mebla. To od koloru jego obicia może zależeć bowiem charakter całego salonu. Do stworzenia pomieszczenia jak najbardziej spójnego wizualnie, posłużyć może dobranie barwy sofy do odcienia zbliżonego do koloru ścian, podłóg oraz innych elementów wyposażenia.

Trzeba pamiętać o tym, że meble białe, kremowe i pastelowe sofy będą wizualnie powiększać pomieszczenie. Przysłużą się do tego także kanapy lekkie w swojej formie (np. na nóżkach, odciążające podłogę), które nie będą dominować nad resztą wyposażenia. W salonach większych można zaś postawić na kanapy zdecydowanie bardziej masywne, w ciemnych kolorach (które "przełamać" można doborem jasnych tekstyliów). Jak więc widać, do każdego salonu można dobrać taką sofę, która doda mu stylu, a zarazem może być elementem praktycznym - umożliwiającym nocny odpoczynek.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.