Praktyczne meble do ogrodu – jak utrzymać porządek

Mariusz Siwko
15.02.2021

Choć za oknami wciąż trwa zima, to już teraz warto zadbać o ogród i przygotować się na początek sezonu wiosenno-letniego.

Oprócz standardowych i wygodnych mebli wypoczynkowych takich, jak sofy, fotele i stolik, powinno się zaopatrzyć także w wyposażenie przeznaczone do magazynowania. Do tego typu konstrukcji zaliczają się choćby praktyczne szafy i skrzynie ogrodowe.

Dlaczego powinny one trafić do każdego ogrodu i na taras? O tym opowiemy poniżej.

Efektowny i funkcjonalny ogród – nie tylko wypoczynek

Piękny i zadbany ogród to chluba każdego właściciela domu. Otoczenie budynku wpływa bowiem na odbiór całej posesji oraz na jakość przebywania w ogrodzie. Bez względu zatem na to, jaką aranżację ogrodową się wybierze, niezbędne jest nieco wysiłku, aby stworzyć przytulne miejsce przeznaczone do wypoczynku.

Trzeba choćby przeprowadzać rozmaite zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe w ogrodzie. A to z kolei wymaga zastosowania właściwych narzędzi i preparatów, na które trzeba znaleźć miejsce w przydomowej przestrzeni.

Jakie meble do magazynowania stosuje się w ogrodzie?

Teren wokół domu wymaga sporej ilości pracy, aby prezentował się pięknie. Nawet jeśli postawi się na aranżacje minimalistyczne, trzeba zadbać o krzewy, drzewa i trawniki.

Do tego celu wykorzystuje się szereg akcesoriów. Tego typu przedmioty wymagają odpowiedniego miejsca do składowania. Zazwyczaj używa się do tego skrzyń i szaf ogrodowych.

Niekiedy, do przechowywania większych sprzętów używa się wolnostojących domków, w których bez trudu mieści się kosiarka do trawy, dodatkowe akcesoria lub nawet meble ogrodowe w sezonie zimowym.

Do czego wykorzystuje się tego typu wyposażenie ogrodowe?

Meble do magazynowania, jak skrzynie, szafy i domki ogrodowe, bywają wykorzystywane do rozmaitych celów. W głównej mierze używa się ich do przechowywania akcesoriów, w tym choćby poduszek, pokrowców lub innych elementów przydatnych do wypoczynku na tarasie lub w ogrodzie.

Oprócz tego trzyma się w nich narzędzia i chemię ogrodniczą, która powinna znajdować się w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem najmłodszych użytkowników ogrodu.

Podstawowe cechy szaf i skrzyń ogrodowych

Meble ogrodowe do przechowywania rozmaitych przedmiotów muszą spełniać szereg kryteriów, aby można było je nazwać produktami w pełni funkcjonalnymi.

Podstawową kwestią jest materiał, z którego są zrobione. Musi być on trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza zmiany temperatury, wilgoć i promieniowanie UV. Z tych też względów najczęściej wykonuje się je z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza z polipropylenu. Szeroki wybór takich produktów oferuje choćby sklep Bazkar. Niekiedy spotyka się skrzynie i szafy z metali, pokrytych warstwą antykorozyjną. Zdecydowanie rzadziej stosuje się wyposażenie z drewna.

Wielkość i formę mebli do przechowywania dopasowuje się do rodzaju dostępnej przestrzeni. Na małych balkonach i tarasach zazwyczaj sprawdzają się niewielkie skrzynie, które potrafią równocześnie pełnić rolę stolika lub dodatkowego siedziska. W przestronnych ogrodach, jeśli tylko jest taka potrzeba, można wykorzystać duże szafy ogrodowe.

Nie wolno zapominać o kwestiach estetyki mebli do magazynowania. Producenci takiego wyposażenia wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Bez trudu można obecnie znaleźć skrzynie i szafy ogrodowe wykonane z tych samych materiałów, w takim samym kolorze i stylu, co elementy wyposażenia rekreacyjnego. Pozwala to zbudować spójną, przyjemną dla oka przestrzeń o wysokiej funkcjonalności.

Piękny i perfekcyjnie zaplanowany ogród

Planowanie przestrzeni w ogrodzie wymaga uwzględnienia różnych kwestii. Oprócz budowania miejsc do rekreacji, trzeba zadbać o całe zaplecze. Należy zbudować je tak, by wszystkie niezbędne przedmioty były zawsze pod ręką, ale przy tym nie psuły estetyki przestrzeni.

Idealnie nadają się do tego praktyczne i nowoczesne skrzynie lub szafy ogrodowe, które mieszczą wszystkie mniejsze lub większe akcesoria, budując spójną wizualnie i w pełni funkcjonalną przestrzeń.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.