Popularne mity na temat wynajmu, przez które trudniej jest znaleźć lokatorów

Marek Szydełko
26.11.2018

Mieszkanie na wynajem to wciąż bardzo opłacalna inwestycja, która pozwala zarobić znacznie więcej niż chociażby lokata bankowa. Nic dziwnego, że coraz więcej osób dysponujących wolną gotówką, decyduje się przeznaczyć ją na zakup nieruchomości z myślą o jej późniejszym wynajmowaniu. Tutaj jednak wciąż zdarzają się proste błędy, które wynikają z wiary w dawno nieaktualne mity na temat wynajmu. Wymieniamy je w naszym poradniku, aby zaoszczędzić Ci niepotrzebnych nerwów i zbyt długiego oczekiwania na lokatora.

Studenci są mało wymagający

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy mit, który dziś nie znajduje potwierdzenia w faktach. Owszem, jeszcze do niedawna można było zakładać, że student wyśpi się na przysłowiowym kamieniu, a do szczęścia potrzeba mu tylko suchego kąta i umywalki, ale czasy się zmieniły. Współcześni studenci są znacznie bardziej wymagający i wybredni. Nadal oczekują przede wszystkim dobrej ceny, ale są też skłonni zapłacić wyższy czynsz, o ile mieszkanie rzeczywiście jest dla nich atrakcyjne.

Aby skusić studentów, należy więc zadbać o to, by w mieszkaniu był szybki Internet, dobrze wyposażona kuchnia oraz schludna łazienka. W przypadku, gdy lokal ma być zajmowany przez więcej osób, należy każdej z nich zapewnić odrobinę intymności. Stąd bardziej poszukiwane są mieszkania wielopokojowe. Oczywiście liczy się również dobra lokalizacja, w pobliżu uczelni lub centrum rozrywek.

Liczy się tylko niska cena

To bardzo częsty pogląd prezentowany przez właścicieli mieszkań niemających doświadczenia na rynku wynajmu. Być może kilkanaście lat temu dla najemców rzeczywiście głównym kryterium wyboru oferty była niska cena, ale obecnie to się zmieniło.

Na wynajem decydują się nie tylko osoby bez zdolności kredytowej. Są to także firmy, które szukają mieszkań dla kluczowych pracowników, managerowie wyższego szczebla czy ludzie odkładający pieniądze na zakup nieruchomości za gotówkę. Dla nich liczy się więc przede wszystkim wysoki standard wykończenia, dobra lokalizacja i spokojne sąsiedztwo.

Lokator to zło

Brzmi mocno, ale rzeczywiście wciąż nie brakuje osób, które są święcie przekonane, że wynajmowanie mieszkania jest bardzo ryzykowne. Z tego wynika bardzo nierynkowe podejście do lokatorów.

Część właścicieli z góry zakłada, że najemca może chcieć ich oszukać, przez co tworzą niezwykle skomplikowane i sztywne umowy, żądają wysokich kaucji czy zaliczek odpowiadających wartości sześciomiesięcznego czynszu. Trudno się oczywiście dziwić przezornym właścicielom, ale z drugiej strony takie postępowanie znacząco zmniejsza szansę na szybkie znalezienie lokatora.

Wynajmowanie mieszkania to bez wątpienia jeden z najlepszych pomysłów na uzyskiwanie dochodu pasywnego. Nie jest to jednak rozwiązanie, które można polecić każdemu. Jeśli z założenia nie ufasz ludziom, nie masz zamiaru inwestować w schludne wykończenie nieruchomości (bo sądzisz, że lokatorzy i tak tego nie uszanują), to dobrze się zastanów, czy na pewno warto iść w tym kierunku. Być może lepszą (a na pewno mniej stresującą) opcją będzie sprzedanie mieszkania i ulokowanie pieniędzy w banku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie