Ponadczasowy salon – jak go urządzić? Wykorzystaj te wskazówki

Andrzej Winnicki
20.12.2021

Remontując i na nowo urządzając salon nie wyobrażamy sobie, aby za np. 2-3 lata musieć znowu przez to przechodzić. Większość z nas może sobie pozwolić na przeprowadzenie remontu raz na 8-10 lat, co stanowi dostateczny argument przemawiający za tym, aby postawić na ponadczasowość. Jak zatem urządzić salon, który będzie się prezentować dobrze zarówno dziś, jak i w dość odległej przyszłości? Sprawdź i wykorzystaj te wskazówki.

Im mniej tym lepiej

Chodzi o to, aby nie przesadzać z dodatkami, a już szczególnie takimi, które jednoznacznie kojarzą się z obecnymi czasami czy konkretnym stylem wykończeniowym. Jeśli znajdziesz w salonie miejsce na babcine bibeloty lub powiesisz na ścianach obrazy w rokokowych ramach, to nie licz na to, że po kilku latach przestrzeń wciąż będzie wyglądać świeżo.

Nie mieszaj różnych stylów

Bardzo ważne w urządzaniu ponadczasowego salonu jest to, aby zdecydować się na jeden kierunek w designie. Warto postawić na taki, który Ci się podoba, a jednocześnie utrzymuje się na topie od dobrych kilku czy kilkunastu lat. Dobrym przykładem będzie tutaj styl skandynawski lub minimalistyczny.

Postaw na ponadczasową kolorystykę

O ponadczasowości salonu w głównej mierze decydują właśnie zastosowane w nim kolory. Nie chodzi tylko o farby na ścianach, ale także kolor ewentualnego kominka, mebli, podłogi czy dodatków. Za ponadczasowe uchodzą te kolory, które można łatwo połączyć z innymi barwami, czyli przede wszystkim biel, beże oraz pastele.

Meble i materiały wykończeniowe wysokiej jakości

Ponadczasowość to także trwałość, dlatego chcąc urządzić salon, który będzie Cię zachwycać przez wiele lat koniecznie postaw na solidne materiały oraz meble. Najlepiej takie, które jednoznacznie nawiązują do natury, a więc drewniane. Warto również wprowadzić do wnętrza materiały kojarzące się z bardzo wysoką jakością, jak kamień, szkło czy beton.

Bezpieczne zestawienia kolorystyczne i materiałowe

Mamy na myśli łączenie ze sobą zarówno kolorów, jak i materiałów kierując się kluczem estetycznego constansu. Kontrowersyjne zestawienia potrafią zrobić furorę, natomiast szybko się nudzą, dlatego nie ma na nie miejsca w ponadczasowym salonie. Zawsze natomiast bezpiecznie jest łączyć ze sobą np. drewno i kamień, stal i beton, biel ścian z podłogą w odcieniu naturalnego dębu etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.