Pompa ciepła to wygoda i bezpieczeństwo, ale nie zapominaj o serwisie!

Andrzej Winnicki
26.11.2018

Pompy ciepła do niedawna uchodziły za luksusowe rozwiązanie, dostępne tylko dla nielicznych inwestorów. Obecnie ceny tych urządzeń są znacznie korzystniejsze, dlatego Polacy zaczęli je traktować w kategorii atrakcyjnej alternatywy dla np. kotła zasilanego gazem. Najważniejszą zaletą pompy ciepła jest całkowita bezobsługowość, jednak nie oznacza to, że właściciel może zupełnie zapomnieć o serwisowaniu urządzenia.

Jak często serwisować pompę ciepła?

Dokładne wytyczne na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia. W zdecydowanej większości przypadków producenci sugerują coroczny przegląd pompy. Jest to koniecznie, aby zachować gwarancję. Jednak nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego, nadal warto zlecać przegląd urządzenia raz w roku – najlepiej tuż przed sezonem grzewczym.

Co jest sprawdzane w ramach serwisu?

Profesjonalny przegląd pompy ciepła polega przede wszystkim na przetestowaniu działania kluczowych elementów urządzenia, zwłaszcza sprężarki. Laik nie zawsze będzie w stanie wykryć, że z pompą dzieje się coś złego. Fachowiec natomiast bez trudu ustali, że sprężarka np. działa zbyt głośno, wpada w wibracje czy nie zapewnia optymalnej wydajności.

W ramach przeglądu dokonuje się również rewizji wszystkich elementów instalacji. Fachowiec sprawdza, czy nie pojawiły się jakieś wycieki, zwłaszcza na połączeniach – na co dzień trudno jest je zaobserwować, ponieważ rury znajdują się w otulinie.

Elementem serwisu jest także skonfigurowanie pompy ciepła w taki sposób, aby jej praca była najbardziej optymalna. Specjalista sprawdzi więc, czy nastawy zostały dobrze dobrane do specyfiki budynku. Często zdarza się, że użytkownicy testują różne ustawienia, zmieniają je, po czym urządzenie pracuje ze zbyt dużą lub zbyt małą mocą. Serwis służy temu, aby wyeliminować takie problemy i tym samym zagwarantować możliwie najniższe koszty eksploatacji pompy.

Komu zlecić serwis pompy ciepła?

Najlepiej firmie, która instalowała urządzenie. Dzięki temu mamy pewność, że fachowiec dobrze orientuje się w instalacji, zna konstrukcję danego modelu pompy i potrafi szybko przeprowadzić podstawowe czynności serwisowe. Ponadto firmy instalatorskie często udzielają niezależnej gwarancji na swoją pracę, ale by ją podtrzymać, niezbędne jest doroczne zlecenie przeglądu urządzenia.

Jeśli firma instalacyjna już nie istnieje lub nie można się z nią skontaktować, można zlecić wykonanie przeglądu innemu instalatorowi. Niezbędne jest jednak uprzednie dowiedzenie się, czy dany fachowiec ma doświadczenie w serwisowaniu pomp ciepła – to nie może być przypadkowy hydraulik! O specjalistycznej wiedzy serwisanta świadczy posiadanie przez niego stosownego certyfikatu – chociażby EUCERT.

Doroczny przegląd pompy ciepła nie jest przesadnie kosztowny – serwis powinien się zamknąć w kwocie do 300 złotych. W zamian dostajemy jednak pewność, że urządzenie działa prawidłowo, ekonomicznie i stanowi pewne źródło ciepła dla budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.