Pokojowe regulatory temperatury – sposób na niższe rachunki za ogrzewanie

Mariusz Siwko
20.11.2020

Rachunki za ogrzewanie są często jedynymi z najwyższych i pochłaniają on lwią część kosztów eksploatacji domu. Można jednak je zmniejszyć, co wcale nie oznacza obniżenia komfortu termicznego. Jak to możliwe? Wystarczą termostaty, czyli regulatory temperaturowe, które montowane są w pokojach. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest pokojowy regulator temperatury?

Urządzenia określane jako pokojowe regulatory temperatury przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach w celu kontrolowania i regulowania poziomu temperatury oraz do zarządzania pracą układu grzewczego, na przykład kotła węglowego, gazowego, ogrzewania elektrycznego. Termostaty pokojowe, ponieważ również tak nazywa się tego typu urządzenia, odpowiedzialne mogą być za przepływ gorącej wody w grzejnikach lub w ogrzewaniu podłogowym, aby zadbać o właściwą temperaturę w budynku. W przypadku ogrzewania elektrycznego, na przykład z użyciem mat grzejnych, służą wtedy do właściwego zarządzania pracą urządzenia.

Sterowanie ogrzewaniem z termostatem

Korzystanie z termostatów pokojowych jest bardzo łatwe, ponieważ są to urządzenia zautomatyzowane, sterowane najczęściej elektronicznie. Regulator może być wyposażony w mechaniczne pokrętło do zmiany temperatury, ale dostępne są również modele wyposażone w wyświetlacze LCD i w przyciski, modele z dotykowymi ekranami. Wybrane regulatory temperatury pozwalają na obsługę za pomocą aplikacji mobilnych – można wtedy na bieżąco sprawdzać parametry pracy instalacji, a także sterować jej obsługą. Dużym autem termostatów jest też możliwość programowania pracy tak, aby tworzyć własne harmonogramy ogrzewania. Wtedy można ustawić parametry pracy instalacji na cały tydzień w konkretnych dniach oraz godzinach. Dzięki temu sprzęt grzewczy będzie działał właśnie tak, jak potrzebują tego domownicy, zarówno gdy są w domu, jak i wtedy, gdy nikogo w nim nie ma.

Jak oszczędzać z pokojowymi regulatorami temperatury?

Używanie pokojowych termostatów to prosty sposób, aby zredukować koszty związane z ogrzewaniem. Za pomocą tego typu urządzeń można łatwo ustalić poziom temperatury, a następnie będzie ono samodzielnie regulowało pracą instalacji tak, aby zapewnić optymalny poziom komfortu termicznego. Regulatory temperatury na opcję tworzenia harmonogramów, co również redukuje dostarczanie ciepła wtedy, gdy nie jest ono potrzebne. Wobec tego pokojowe regulatory temperatury to sprawdzona inwestycja, z którą można zredukować koszty związane z utrzymaniem domu. Wystarczy tylko montaż tego typu urządzeń w każdym pokoju, aby następnie łatwo sterować instalacją – także przez swój telefon!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.