Korkowa podłoga nie jest szczególnie popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Wielka szkoda, ponieważ ten materiał znakomicie sprawdza się we wnętrzach urządzonych w różnym stylu – szczególnie rustykalnych i klasycznych. Podłoga z korka powinna więc być rozwiązaniem branym pod uwagę przez osoby, którym zależy na trwałości, uniwersalności oraz naturalnym charakterze okładziny.
Korek to materiał naturalny, dlatego pod względem funkcjonalnym bardzo przypomina klasyczne drewno. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim korek wprowadza przyjemny, ciepły klimat do pomieszczenia. Dodatkowo świetnie izoluje od chłodnej posadzki, dzięki czemu po podłodze z korka śmiało można chodzić boso bez obaw o przeziębienie.
Naturalną właściwością korka jest także regulowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. To duży atut z punktu widzenia osób, które nie tolerują zbyt suchego lub przesadnie wilgotnego powietrza. Korek kumuluje nadmiar wilgoci i oddaje ją do pomieszczenia w okresach suchych (szczególnie docenimy to w sezonie grzewczym).
Kolejną ważną cechą korka, o której warto wspomnieć, jest znakomite tłumienie hałasów. Z tego powodu zastosowanie tej okładziny dobrze będzie rozważyć w pomieszczeniach na poddaszu, ale też w mieszkaniu na wyższej kondygnacji – to dobra inwestycja w poprawne stosunki międzysąsiedzkie.
Wbrew pozorom korek jest też materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Podłoga z korka przetrwa długie lata intensywnej eksploatacji. Dobrze sprawdzi się chociażby w kuchni, gdzie często upadają nam ciężkie przedmioty. Warto zwrócić uwagę, że korkowa podłoga jest dość elastyczna, stąd doskonale amortyzuje upadki, chroniąc cenne rzeczy przed uszkodzeniem.
Jest to ten rodzaj materiału, który dzięki swojej naturalności znakomicie pasuje do pomieszczeń urządzonych w bardzo różnych stylach. Korek będzie najlepszym wyborem do wnętrz rustykalnych, klasycznych i vintage, ale również dobrze można go zastosować w pomieszczeniu urządzonym w kierunku nowoczesnym, minimalistycznym czy skandynawskim.
W tym miejscu wspomnijmy o ważne zalecie korkowej podłogi, czyli szerokim możliwościom w zakresie jej wykończenia. Korek najczęściej pokrywa się bezbarwnym lakierem, ale równie dobrze można tutaj zastosować farbę akrylową o podwyższonej odporności na ścieranie.
Zdecydowanie w tych pomieszczeniach, w których podłoga jest zwykle najintensywniej eksploatowana, czyli w pokoju dziecięcym, przedpokoju, salonie oraz kuchni. Dobrym pomysłem będzie jednak także zastosowanie korka w sypialni, gdzie przyda się jego naturalna zdolność ocieplania pomieszczenia i regulowania wilgotności.