Po czym poznasz, że wnętrze Twojego mieszkania jest dobrze zaprojektowane?

Mateusz Nowak
23.12.2020

Większość osób przy urządzaniu mieszkania nie korzysta z pomocy profesjonalnego architekta wnętrz. Wynika to przede wszystkim z oszczędności, ale często także z ambicji nadania wnętrzu mocno indywidualnego stylu. Efekty nie zawsze są dobre. Samodzielnie urządzone mieszkanie może się po czasie okazać niefunkcjonalne i irytować swoim wyglądem. Jeśli chcesz mieć pewność, że Tobie się udało i wnętrze jest dobrze zaprojektowane, to zwróć uwagę na kilka szczegółów.

Świetnie się w nim czujesz

Jeśli siedząc w pracy marzysz o tym, aby wrócić do domu, masz z nim same pozytywne skojarzenia, a po przekroczeniu progu mieszkania od razu czujesz, że zaczynasz wypoczywać, to jest to bardzo dobry znak. Twoja prywatna przestrzeń działa na Ciebie kojąco, pozwala Ci się zrelaksować, a przecież właśnie o to w głównej mierze chodzi w designie i taki powinien być cel aranżacji wnętrza.

Nic nie ginie

W źle zaprojektowanym wnętrzu notorycznie giną różne przedmioty. Wynika to z faktu, iż nie przewidzieliśmy odpowiedniej liczby schowków i innych miejsc do przechowywania drobiazgów. Jeśli u Ciebie ten problem nie występuje, jesteś w stanie znaleźć potrzebne Ci przedmioty w ciągu chwili, to gratulujemy – masz dobrze urządzone wnętrze.

Odnajdujesz się w nim z zamkniętymi oczami

Dobrym przykładem będzie tutaj kuchnia. O tym, że została dobrze zaprojektowana i urządzona najlepiej świadczy fakt, iż możesz w niej wszystko znaleźć bez zastanawiania się, gdzie masz tego szukać. Nie musisz nawet zerkać na lodówkę, szafki czy piekarnik, aby bez trudu je namierzyć. Byłabyś w stanie przygotować produkty i akcesoria do gotowania dosłownie z zamkniętymi oczami.

Nie masz problemu z przechowywaniem ubrań i innych przedmiotów

W urządzaniu wnętrz bardzo ważne jest to, aby nie skupiać się tylko na designie, ale połączyć estetykę z użytecznością. Nie ma mowy o funkcjonalnej przestrzeni prywatnej, która uniemożliwia wygodne przechowywanie ubrań sezonowych, zapasowej pościeli, ręczników i innych rzeczy, których nie używamy bez przerwy.

Konieczne jest przewidzenie na to odpowiednich miejsc, jak szafy, szuflady czy praktyczne schowki pod łóżkiem. Jest to szalenie ważne zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie zwykle walczymy o wygospodarowanie choćby kilku centymetrów kwadratowych. Jeśli w Twoim domu wszystko się mieści, nic nie wypada z szaf i zawsze możesz znaleźć dodatkowe miejsce na potrzebne przedmioty, to etap urządzania można uznać za zakończony sukcesem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.