Coraz więcej inwestorów decyduje się na wykorzystanie płyt warstwowych. I to niezależnie od tego, jaki rodzaj budynku tworzą – prywatny, przemysłowy, magazynowy czy użyteczności publicznej. Rosnąca popularność materiału wynika z jego bardzo dobrych parametrów technicznych.
Spis treści:
Płyty warstwowe to nowoczesne, kompozytowe materiały budowlane, służące do obudowy dachów, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a więc całej bryły budynku. Składają się – jak sugeruje sama nazwa – z warstw: rdzenia izolacyjnego w centralnej części i stalowych okładzin po jego dwóch stronach. Czasami występują pod nazwą „płyty sandwich”.
Do najważniejszych funkcji tego materiału należy zapewnienie pożądanej termoizolacyjności – coraz ważniejszej w kontekście zrównoważonego i wydajnego budownictwa. Ponadto, cechujące się solidną budową płyty panelowe gwarantują odporność budynku zarówno na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, jak i nagłych zdarzeń oraz katastrof, związanych na przykład z ogniem. Oferują także dobrą izolację akustyczną – istotną we wszystkich punktach zlokalizowanych w pobliżu arterii komunikacyjnych czy ośrodków przemysłowych.
Nie można pominąć funkcji estetycznej. Ta też jest bardzo ważna w kontekście całego projektu budowlanego i płyty warstwowe – ścienne i dachowe – bez wątpienia cechuje atrakcyjny wygląd, odpowiadającym na potrzeby nawet najbardziej nowoczesnych inwestycji. Duża trwałość takiego materiału, wyrażana w dziesiątkach lat, przekłada się na oszczędność finansową, a także czyni płyty sandwich wyborem bardziej odpowiedzialnym środowiskowo. Również ze względu na to, że nie wykorzystuje się w nich trujących gazów. Jeden z liderów w tworzeniu i sprzedaży warstwowych płyt ściennych i dachowych, firma Kingspan, zwraca także coraz większą uwagę na redukcję energii zużywanej w trakcie produkcji i wykorzystanie w tym celu energii ze źródeł odnawialnych.
Płyty panelowe powstają w kilku etapach. Pierwszy z nich skupiony jest na metalowej okładzinie – nadaniu jej profilu oraz parametrów zgodnych z dokumentacją techniczną i pokryciu folią ochronną. Drugi krok dotyczy rdzenia izolacyjnego. Poszczególne rodzaje produktów tworzy się z jednego z kilku materiałów: wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub styropianu. Niektóre firmy wykorzystują rdzenie własnej produkcji, jak firma Kingspan i innowacyjny rdzeń QuadCore™. To, które tworzywo zostanie wybrane, ma oczywiście bardzo duże znaczenie w kontekście parametrów osiąganych przez płytę. Następnym krokiem jest połączenie okładzin z rdzeniem i cięcie gotowego produktu na fragmenty o konkretnych wymiarach. Zanim trafi on od klienta, przechodzi tzw. sezonowanie – przerwę, w trakcie której zyskuje pożądaną temperaturę oraz poddawany jest kontroli jakości.
Płyta ścienna i dachowa – ze względu na liczne zalety – wykorzystywana jest coraz częściej zarówno w inwestycjach prywatnych, jak i publicznych. Pojawia się w miejscach takich jak: hale produkcyjne, kompleksy biurowe, budynki rolnicze, centra handlowe, chłodnie i mroźnie czy warsztaty samochodowe.
Artykuł partnera.