Płyty betonu architektonicznego: modny, ale kłopotliwy element wystroju

Piotr Kowalczyk
26.01.2021

Beton architektoniczny jest jednym z największych hitów w designie wnętrz. Nie można mu odmówić efektownego, nowoczesnego wyglądu, a do tego wcale nie kosztuje fortuny. Nic dziwnego, że coraz więcej osób planujących remont czy wykończenie domu lub mieszkania rozważa zastosowanie we wnętrzu płyt z betonu architektonicznego. To dobry pomysł, o ile zdajemy sobie w pełni sprawę z pewnych kłopotliwych szczegółów.

Montaż płyt z betonu architektonicznego na ścianie: jak to zrobić?

Tu pojawia się pierwszy problem. Istnieją różne metody montażu płyt betonowych na ścianie, ale każda z nich ma swoje zalety i wady. Inwestorzy kupując efektowne płyty nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak problematyczny może być ich montaż. W końcu mówimy tutaj o bardzo ciężkich elementach, a więc priorytetem musi być zapewnienie bezpieczeństwa domownikom.

Generalna zasada brzmi: kierujemy się zaleceniami producenta. Problem w tym, że nie zawsze da się do nich zastosować w konkretnym wnętrzu. Jeśli np. ściany zostały wykończone tynkiem gipsowym, to nie wolno montować płyt betonu architektonicznego na klej: na pewno w przyszłości odpadną (zbyt słabe podłoże). Wówczas koniecznością będzie zastosowanie systemu mechanicznego, np. kotwienia, co jednak niesie ze sobą ryzyko pęknięcia poszczególnych płyt.

Dlatego jeszcze przed zakupem płyt betonu architektonicznego radzimy skontaktować się z różnymi producentami i omówić dostępne metody montażu. Następnie trzeba jeszcze znaleźć wykonawcę, który ma doświadczenie w tego typu pracach – często usługę montażu oferują sami producenci.

Impregnacja

O tym bardzo często się zapomina. Płyty betonu architektonicznego wymagają impregnacji tuż po zamontowaniu, a także okresowej. Chodzi o to, aby zabezpieczyć je przed utratą koloru oraz osiadaniem kurzu. Impregnacja nie jest może szczególnie trudna, ale sam środek impregnujący nie należy do tanich.

Narzucony charakter wystroju wnętrza

Decydując się na montaż płyt betonu architektonicznego trzeba koniecznie pamiętać, że są to elementy dominujące. Oznacza to, że płyty w zasadzie wyznaczą kierunek stylistyki pomieszczenia. Nie będzie to stanowić problemu, jeśli inwestorzy chcą osiągnąć minimalistyczny, nowoczesny czy loftowy design. Gorzej, gdy za jakiś czas postanowią całkowicie zmienić wystrój. Wówczas okaże się, że płyty kompletnie do tego pomysłu nie pasują, a pozbycie się ich nie jest takie proste.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.