Płytki podłogowe w sypialni: czy to dobry pomysł?

Maciej Piwowski
08.10.2018

Sypialnia kojarzy się z nam pomieszczeniem przeznaczonym do odpoczynku i taka też jest jej główna funkcja. Dlatego urządzając sypialnię najchętniej sięgamy po miękkie, naturalne i ciepłe materiały wykończeniowe. Płytki ceramiczne czy gresowe w żaden sposób nie pasują do tego modelu. A mimo to nie brakuje osób, które rozważają zastosowanie płytek podłogowych w sypialni. Czy to na pewno dobry pomysł? Podpowiadamy w naszym artykule.

Płytki na podłodze w sypialni: czy nie będzie za chłodno?

Płytki oczywiście są materiałem znacznie chłodniejszym w dotyku niż panele, nie wspominając już o naturalnym drewnie. Pamiętajmy jednak, że na nasz komfort cieplny decydujący wpływ na rodzaj ogrzewania. Jeśli w sypialni zostało ułożone ogrzewanie podłogowe, to płytki nie powinny w niczym przeszkadzać, a wręcz pozwolą najbardziej efektywnie wykorzystać ciepło spod posadzki.

Rada

Jeśli nie masz ogrzewania podłogowego, ale kuszą Cię płytki w sypialni, rozważ zainwestowanie w elektryczną matę grzejną. Wbrew pozorom nie jest to bardzo drogie w eksploatacji.

Dobry pomysł, gdy sypialnia jest połączona z łazienką

Wykończenie podłogi w sypialni płytkami jest bardzo ciekawym rozwiązaniem w sytuacji, gdy mamy bezpośredni dostęp z tego pomieszczenia do łazienki. Dzięki temu można zachować jednolity materiał na podłodze, co jest bardzo efektowne i także praktyczne.

Płytki to również idealny wybór dla osób, które urządzają sobie łazienkę bezpośrednio w sypialni – nie jest to wówczas wydzielone pomieszczenie, ale integralna część sypialni. Takie projekty prezentują się niezwykle nowocześnie.

Takie rozwiązanie ma też istotne wady

Największą wadą jest oczywiście to, że płytki są materiałem wprowadzającym do wnętrza chłodną atmosferę. Owszem, prezentują się pięknie, są praktyczne i bardzo trwałe, ale w przypadku sypialni te zalety mają drugorzędne znaczenie. Mówimy tutaj o pomieszczeniu, które powinno być urządzone w taki sposób, aby sprzyjało odpoczynkowi i wprowadzało nas w błogi nastrój. Z płytkami na podłodze może to być dość trudne.

Ponadto płytki spowodują, że w pomieszczeniu zrobi się nieco głośniej. Może to bardzo przeszkadzać osobom śpiącym płytkim snem. Warto wziąć to pod uwagę, aby efektownego designu nie przypłacić chronicznym zmęczeniem.

Płytki podłogowe w sypialni na pewno są oryginalnym rozwiązaniem, co może przypaść do gustu fanom nietuzinkowego designu. Jeśli lubisz iść pod prąd, to jak najbardziej rozważ wybór płytek do sypialni w swoim domu czy mieszkaniu. Naszym zdaniem ma to jednak sens wyłącznie przy ogrzewaniu podłogowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.