Planujesz sprzedać dom? Te kwestie warto dobrze przemyśleć

Maciej Piwowski
13.07.2023

Sprzedaż domu jednorodzinnego to bardzo poważna decyzja, której nie należy podejmować spontanicznie. Z wielu powodów wyprowadzenie się z domu jest o wiele trudniejsze niż z mieszkania. Do tego w grę wchodzą znacznie większe pieniądze, dlatego znalezienie kupca prawdopodobnie zajmie więcej czasu. W naszym poradniku omawiamy kilka kwestii, które trzeba dobrze przemyśleć przed zdecydowaniem się na sprzedaż domu.

Oceń, ile masz rzeczy

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych przez lata gromadzi mnóstwo przedmiotów, które w chwili sprzedaży nieruchomości będą stanowić olbrzymi problem. Uzmysłów sobie, ile rzeczy masz do zabrania i co z nimi zrobisz? Zabierzesz ze sobą? A gdzie je pomieścisz?

Wyprowadzka z domu jednorodzinnego, zwłaszcza po wielu latach, jest niesamowicie męcząca i czasochłonna, co trzeba mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży nieruchomości.

Sprzedaż i co dalej?

Wiele osób sądzi, że skoro może uzyskać stosunkowo wysoką cenę za swój dom, to wystarczy im pieniędzy np. na zakup dwóch mieszkań czy innego domu w atrakcyjniejszej lokalizacji. Takie przypuszczenia często okazują się być niepoparte żadnymi faktami.

W dobie bardzo wysokich cen nieruchomości może się okazać, że po sprzedaży domu – zwłaszcza będącego w średnim stanie i zbudowanego w nienajlepszej lokalizacji – z ledwością wystarczy Ci pieniędzy na zakup jednego większego mieszkania i jego wyremontowanie.

Czy dom na pewno jest przygotowany do sprzedaży?

Przygotowanie domu do sprzedaży jest o wiele bardziej skomplikowane, czasochłonne i kosztowne niż w przypadku mieszkania. Pamiętaj, że odpowiadasz za sprawność wszystkiego, co znajduje się w budynku, włącznie z instalacjami, systemem ogrzewania itd.

Koniecznie sprawdź, czy dom w obecnym stanie może zostać wystawiony na sprzedaż i bez obaw przekazany nowemu właścicielowi. Jeśli wiesz o jakichś usterkach, to najpierw je usuń, aby uniknąć późniejszych problemów i ciągłych telefonów od nabywcy (lub co gorsza jego prawnika).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie