Plafony sufitowe do łazienki – jakie oświetlenie łazienkowe wybrać?

Marek Szydełko
28.05.2021

Oświetlenie jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju wnętrza. Lampy łazienkowe zazwyczaj pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także wyjątkowo praktyczną – szczególnie w łazienkach z brakiem dostępu do naturalnego światła. Dlatego tak ważna jest ilość i odpowiednie rozproszenie światła lamp w łazience. We wnętrzach takich jak łazienka lub kuchnia odpowiednia ilość lumenów może znacznie polepszyć komfort wykonywania codziennych czynności. Jeśli chodzi o oświetlenie łazienki, to zazwyczaj mamy mniej przestrzeni, stąd warto postawić na minimalistyczne i niezwykle praktyczne plafony sufitowe.

Oświetlenie łazienki – porady

Podstawową zasadą wyboru oświetlenia jest konieczność dopasowane do stylistyki wnętrza. Jednak najważniejszą kwestią oświetlenia łazienkowego jest funkcjonalność lamp, dzięki którym wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych będzie łatwiejsze. Poniżej kilka porad, czym powinno charakteryzować się dobre oświetlenie łazienkowe:

  • Mocne i rozproszone światło – jako główne oświetlenie świetnie sprawdzą się plafony łazienkowe, które dobrze rozproszą światło, ułatwiając sprzątanie nawet najgłębszych zakamarków.
  • Odpowiednia temperatura światła – jeśli chodzi o oświetlenie łazienki, to warto postawić na światło białe, które nie będzie ani za ciepłe, ani za zimne.
  • Symetryczne oświetlenie lustra – sam plafon sufitowy nie zapewni odpowiedniego oświetlenia w okolicy lustra. Z tego powodu warto zamocować kinkiety ścienne po obu jego stronach lub też jeden umieszczony ponad. To zapewni odpowiednie światło do pielęgnacji twarzy. 
  • Klimatyczne oświetlenie łazienkowe do relaksu – obecnie istnieje moda na umieszczenie pojedynczych źródeł światła lub taśm LED w celu stworzenia nastroju do relaksu w trakcie gorącej kąpieli w wannie. 

Oświetlenie sufitowe do łazienki – dlaczego warto wybrać plafony? 

Bez wątpienia plafony sufitowe (https://www.multilampy.pl/plafony) cieszą się największą popularnością jeśli chodzi o oświetlenie do łazienki. Zajmują niewiele miejsca, a równocześnie oferują bardzo rozproszone światło, które oświetla równomiernie całą łazienkę. Całkowicie zamknięta forma plafonów łazienkowych to z kolei świetna ochrona dla elektryki oraz samej żarówki przed wilgocią i wysoką temperaturą. Pamiętajmy, że w łazience podczas gorącego prysznica robi się niezwykle parno, co może negatywnie oddziaływać na oświetlenie nieprzystosowane do użytku w łazience.

Plafony łazienkowe – klasyczne lub nowoczesne

Plafony sufitowe mogą się kojarzyć jako całkowicie zwykłe i mało atrakcyjne oświetlenie łazienkowe. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ obecnie tworzone lampy tego typu potrafią wyglądać niezwykle. Dzięki zastosowaniu ozdobnych obramowań, drewnianych lub metalowych potrafią wyglądać elegancko i świetnie wpasować się w styl łazienki. Plafony łazienkowe o drewnianej obudowie są na tyle uniwersalne, że mogą pasować zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych łazienek.

Oświetlenie punktowe do łazienki

Zakładając, że oświetlenie łazienki powinno być praktyczne i nie może zabierać zbyt dużo przestrzeni, warto rozważyć wszelkiego rodzaju oświetlenie punktowe. W przeciwieństwie do plafonów łazienkowych nie zaoferuje ono rozproszonego światła, jednak użycie kilku oczek w wystarczający sposób oświetli całe wnętrze. Szczęśliwi posiadacze wyższych kondygnacji mogą śmiało wybrać lampy wiszące lub nawet żyrandole, które nie gorzej sprawdzą się jako oświetlenie łazienkowe, jednak warto pamiętać o odporności produktów na warunki zwiększonej wilgotności.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.