Pionowa izolacja fundamentów - na co warto zwrócić uwagę?

Remigisz Szulc
30.12.2021

Pionowa izolacja fundamentów, a ściślej rzecz ujmując ław oraz ścian fundamentowych, jest konieczna przede wszystkim ze względu na obecność wilgoci w gruncie. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dobrana hydroizolacja pomaga chronić fundamenty nie tylko przed wilgocią, lecz także – pośrednio – przed korozją oraz wyziębieniem.

Izolacja fundamentów – zadanie o podwyższonym ryzyku

Na początek oczywistość: izolacja fundamentów – tak termiczna, jak i przeciwwilgociowa – powinna być zaprojektowana pod konkretne właściwości gruntu czy głębokość posadowienia domu. Modyfikowanie projektu izolacji fundamentów na własną rękę, chociażby poprzez rezygnację z niektórych warstw ochronnych, jest bardzo złym pomysłem. Dodawanie nowych materiałów izolacyjnych, nieuwzględnionych w projekcie, na przykład dodatkowej warstwy folii kubełkowej po wewnętrznej stronie ławy, także przyniesie więcej szkody, niż pożytku. A już na pewno wygeneruje dodatkowe koszty.

Co więcej, nawet posiadanie optymalnego projektu nie jest gwarancją odpowiedniej izolacji fundamentów, jeżeli wykonawcy popełnią błędy. Co z tego, że projektant bardzo trafnie uzna, że np. średnia izolacja przeciwwodna będzie wystarczająca, skoro wykonawca nieprawidłowo wykona dylatację podłogi na gruncie lub źle połączy izolację poziomą z pionową, przez co powstaną nieszczelności? A już całkowicie niedopuszczalne jest niestosowanie się do projektu przez wykonawcę, który przekonuje inwestora, że „wie lepiej”. Owszem, projektanci nie są nieomylni, tym niemniej zmiany, na przykład w wyborze materiału termoizolacyjnego, koniecznie powinny zostać skonsultowane z autorem planu budowy.

W przypadku izolacji fundamentów dochodzi dodatkowo ogromna trudność w modyfikowaniu raz zastosowanych rozwiązań czy naprawianiu powstałych szkód. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy skłaniają się ku materiałom izolacyjnym, których zastosowanie niesie za sobą możliwie małe ryzyko wystąpienia błędu budowlanego. Takim materiałem jest na przykład zamkniętokomórkowa piana PUR Purios.

Izolacja fundamentów zamkniętokomórkową pianą PUR

Właściwości zamkniętokomórkowej piany PUR Purios czynią ją jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych dostępnych obecnie na rynku. Materiał ten doskonale wypełnia wszelkiego rodzaju nierówności, jest bardzo wytrzymały na ściskanie, obecność wody czy korozję biologiczną, poza tym jest niezwykle szczelny. Całkowicie eliminuje występowanie mostków termicznych, a na dodatek jest doskonałym termoizolatorem, o lambdzie w przedziale 0,020 – 0,022 W/(m∙K).

Co więcej, w niektórych sytuacjach piana może być aplikowana bezpośrednio na odpowiednio oczyszczony mur lub fundament bez konieczności umieszczania pod nią dodatkowej warstwy hydroizolacji. Jeżeli pojawi się taka możliwość, to oczywiście nic złego się nie stanie – piana nie odczepi się od betonowej powierzchni oraz nie ulegnie korozji. A jeśli wszystkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, właściwości termo- oraz hydroizolacyjne piany zamkniętokomórkowej także nie ulegną pogorszeniu.

Dlatego jeżeli właśnie budujesz dom i poszukujesz odpowiedniej technologii izolacyjnej w celu zaizolowania fundamentu, zamkniętokomórkowa piana PUR Purios będzie optymalnym wyborem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie