Pies w domu – jak utrzymać czystość? Porady

Maciej Piwowski
23.11.2021

Jak utrzymać czystość w domu z psem – to pytanie zadaje sobie większość właścicieli czworonogów. Jak zadbać o porządek? W jaki sposób zmniejszyć ilość zwierzęcej sierści? Poznajcie porady, które pomogą Wam zwalczyć brud.

Pielęgnacja pupila a czystość w domu

Dbanie o porządek w naszym domu jest jeszcze trudniejsze, w momencie, gdy do rodziny dołącza pies. Sierść na podłodze, tapicerce, meblach i dywanach – to właśnie jeden z aspektów bycia właścicielem zwierzęcia. W jaki sposób zmniejszyć więc ilość wypadającej sierści?

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularne wyczesywanie czworonoga. Szczotkując psa, pozbywamy się martwych włosów, które gromadzą się w przestrzeni naszego mieszkania. Z pomocą w utrzymaniu porządku przyjdą nam specjalistyczne szczotki dla psów, a także gumowe rękawice.

Kolejną ważną kwestią jest czyszczenie łapek, zwłaszcza po odbytym spacerze. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie w przedpokoju wilgotnej szmatki, którą wytrzemy psie łapy od razu do przyjściu do domu. Zapominając o tym zabiegu, sprawiamy, że do pomieszczeń zostaną wniesione nieczystości, błoto czy piasek. W końcu my sami również wycieramy buty o wycieraczkę, zanim przekroczymy próg mieszkania. Z czasem nasze zwierzę również przyzwyczai się do tego rytuału.

Co w przypadku, gdy po powrocie ze spaceru pies ma mokrą i brudną sierść? Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem jest kąpiel zwierzęcia, jednak jeżeli nie mamy na nią czasu, to zaopatrzmy się w specjalny ręcznik wykonany z mikrofibry. Za jego pomocą pozbędziemy się przede wszystkim brudu, ale również sprawimy, że sierść nie będzie już mokra, tylko delikatnie wilgotna. To rozwiązanie może się jednak nie sprawdzić wśród reprezentantów dużych ras.

Jak skutecznie sprzątać zwierzęcą sierść?

W usuwaniu zwierzęcej sierści z powierzchni podłóg, dywanów czy mebli najważniejsza jest zasada regularności. Nie musimy od razu codziennie kompleksowo sprzątać mieszkania, wystarczy, że skorzystamy z odkurzacza. Duże ilości sierści zbierają się w zakamarkach, na dywanie oraz na podłodze. Jeżeli poświecimy codziennie kilkanaście minut na odkurzenie powierzchni, to sprawimy, że włosy nie będą się przemieszczać po całym mieszkaniu.

Dla wielu właścicieli największą trudność sprawia prawidłowe wyczyszczenie dywanu – zwłaszcza tego z długim włosiem, na którym pozostają nieprzyjemne zapachy. Polecamy więc trik z użyciem sody oczyszczonej. Przed dokładnym odkurzeniem przygotowujemy roztwór z sody oczyszczonej i wody, który przelewamy do butelki z atomizerem. Mieszanką spryskujemy dywan, a następnie odkurzamy tak jak zwykle.

Jak skutecznie usunąć sierść z powierzchni mebli tapicerowanych? Z pomocą przyjdą nam gadżety, takie jak rolka do ubrań lub gumowe rękawiczki. Rolka skuteczniej zbierze nadmiar sierści np. z powierzchni kanapy. W przypadku rękawiczek wystarczy, że zwilżymy je i przeciągniemy dłońmi po tapicerce, a włosy same przykleją się do gumowej powierzchni.

Kącik do jedzenia i ograniczenie ilości zabawek

Prócz wszechobecnej sierści kolejnym problemem właścicieli psów jest roznoszony brud w postaci resztek zwierzęcego pożywienia. Dobrym rozwiązaniem jest więc stworzenie zwierzęcej jadalni. W sklepie możemy zakupić specjalne maty, które cechują się antypoślizgowym spodem i dzięki temu nie będą się przesuwać. Powinniśmy również zwrócić uwagę na samą miskę – ona również powinna być wyposażona w antypoślizgowy spód. Najlepiej, aby miska była głęboka oraz dopasowana do wielkości pyska psa. Często popełnianym błędem jest wybieranie zbyt małych misek, w których pożywienie po prostu się nie mieści.

Zwłaszcza młode psy są pełne energii do zabawy, przez co rozrzucają po kątach swoje ulubione zabawki. Jeżeli przeszkadza nam to w utrzymaniu porządku, to powinniśmy ograniczyć liczbę zabawek do maksymalnie trzech. Owszem, zwierzę po jakimś czasie może się nimi znudzić, dlatego  po upływie około dwóch tygodni wymieniamy cały zestaw. Możemy skorzystać również z pewnego triku – a mianowicie dokładnie umyć schowane zabawki. Nasz pupil nie ma na tyle rozwiniętej pamięci, aby kojarzyć, którą zabawką bawił się kilka tygodni temu. Jeżeli więc w dodatku pozbędziemy się z niej charakterystycznego zapachu, to zwierzę potraktuje ją jako nowość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie