Piec na pellet zamiast wkładu kominkowego – poznaj zalety tego rozwiązania

Andrzej Winnicki
17.11.2021

Wkład kominkowy wydaje się być naturalnym wyborem do salonu nowobudowanego czy remontowanego domu jednorodzinnego. To nie tylko zapasowe źródło ciepła, ale także element wprowadzający do pomieszczenia bardzo przyjemny nastrój. Coraz więcej inwestorów rezygnuje jednak z wkładu kominkowego na rzecz pieca na pellet. Dlaczego? Poznaj najważniejsze zalety takiego pieca i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie także dla Ciebie.

Wygoda

Nowoczesne piece na pellet są znacznie wygodniejsze w obsłudze niż wkłady kominkowe. Przede wszystkim odpada nam tutaj etap uciążliwego, często czasochłonnego rozpalania paliwa. Nie trzeba go też często uzupełniać, ponieważ piec posiada zasobnik mieszczący nawet kilkadziesiąt kilogramów pelletu – jeden załadunek wystarczy więc na długo.

Piec na pellet jest więc dużo lepszym rozwiązaniem w porównaniu z wkładem kominkowym dla osób, które nie narzekają na nadmiar czasu, szukają estetycznego, łatwego w obsłudze i efektywnego urządzenia grzewczego. Dobrze dobrany piec śmiało może pełnić funkcję ogrzewania wspomagającego lub nawet głównego, np. w weekendy.

Rada

Piec na pellet pozwala również utrzymać porządek w salonie – mniej popiołu oznacza rzadsze czyszczenie pieca.

Nowoczesny design

Piece na pellet charakteryzuje minimalistyczne, nowoczesne wzornictwo, które powinno przypaść do gustu fanom wnętrz w stylu skandynawskim, loftowym czy industrialnym. Warto przy tym podkreślić, że taki piec nie wymaga zastosowania żadnej obudowy. Jest to wolnostojące urządzenie grzewcze, wyposażone w szybkę, przez którą można obserwować płomienie.

Dłuższa stałopalność

To bardzo ważna zaleta pieca na pellet, którą szczególnie docenią osoby mające już doświadczenie w użytkowaniu tradycyjnego wkładu kominkowego. Jak wiadomo ten drugi wymaga regularnego, ręcznego dokładania paliwa, co jest uciążliwe zwłaszcza w nocy (jeśli chcemy, aby wkład stanowił podstawowe źródło ciepła).

W przypadku pieca na pellet ten problem nie istnieje. Wspomniany zasobnik na paliwo zapewnia stałopalność nawet do 48 czy 72 godzin, w zależności od pojemności. Dodatkowo coraz więcej modeli pieców na pellet posiada moduł Wi-Fi, który zapewnia komunikację z urządzeniem mobilnym – piec sam przypomni właścicielowi, że wkrótce trzeba będzie uzupełnić paliwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.