Piec kaflowy w mieszkaniu: co z nim zrobić?

Krzysztof Jagielski
07.03.2024

Piece kaflowe to częsty element wyposażenia mieszkań w starszych budynkach, szczególnie w kamienicach. Jeszcze do niedawna takie piece pracowały pełną parą. Dziś natomiast coraz częściej stanowią problem dla właścicieli. Jeśli kupiłeś mieszkanie z piecem kaflowym, to sprawdź, jakie opcje masz do wyboru.

Wyburzenie

Jeśli nie masz zamiaru użytkować pieca kaflowego, co może być wynikiem zakazu spalania drewna i węgla w indywidualnych paleniskach, to najlepiej będzie po prostu pozbyć się tego elementu z mieszkania – będzie tylko niepotrzebnie zajmować miejsce.

Tutaj jednak radzimy skonsultować się ze wspólnotą mieszkaniową lub innym zarządcą nieruchomości. Może się okazać, że wyburzenie pieca będzie wymagać zgody organu administracyjnego (gminy).

Odnowienie pieca kaflowego

Piece kaflowe w starszych mieszkaniach często są w opłakanym stanie – nie tylko technicznym, ale też wizualnym. Jeśli planujesz zostawić piec na swoim miejscu, to może warto zainwestować w jego renowację? Poszukaj firmy zduńskiej, która specjalizuje się w takich pracach i poproś o wycenę oraz o wstępną wizję odnowienia pieca.

Rozbiórka i sprzedaż

Rozebranie pieca kaflowego różni się od wyburzenia tym, że tutaj celem jest zachowanie jak największej liczby kafli. Mogą one mieć wartość historyczną lub po prostu być na tyle efektowne, że bez problemu uda się je sprzedać. Wiele osób szuka używanych kafli, aby wykorzystać je do wykonania obudowy kominka w domu czy do renowacji starego pieca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie